Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Rzeszów, 1 marca 2019

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rzeszowskie uroczystości z tej okazji rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym  pw. św. Wojciecha i Stanisława. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, służb mundurowych, młodzież rzeszowskich szkół i mieszkańcy miasta. Na obchody przybyły rodziny zamordowanych 1 marca 1951 roku członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Łukasza Cieplińskiego, Józefa Batorego i Karola Chmiela oraz przedstawiciele Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.  

Do uczestników uroczystości list skierował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Jarosław Szarek, który odczytał naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Dariusz Byszuk. 

Uroczystości w Rzeszowie zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie pod pomnikiem Żołnierzy wieńców i wiązanek kwiatów. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

Relacja TVP 3 Rzeszów na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/41551743/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-uroczystosci-w-rzeszowie

do góry