Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na „Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza” – 12 marzec 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego. Film z 2014 roku, nagrodzony „Złotym Opornikiem” na festiwalu w Gdyni. To dokument pokazujący losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle faktów historycznych. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego. „Śledztwo” w sprawie IV Zarządu WiN trwało trzy lata. Niektórzy oskarżeni, np.  por. Józef Rzepka, po prostu oszaleli. Niektórych złamano, innych doprowadzono do skrajnej depresji. To nie były miesiące, ale powtarzam: lata. Pierwsze pół roku łamano ich, oszukując obietnicą łaski dla podwładnych jeżeli ujawnią struktury. Oczywiście, większość ujawnionych trafia do więzień, do cel, podlega torturom. Po czym rozpoczyna się operacja „Cezary”, czyli kontynuacja WiN pod pełną kontrolą ubeków i NKWD. Zresztą, operacja „Cezary” była modelową operacją komunistycznych służb. W tym czasie oskarżeni, czekając na wyrok, wciąż są torturowani.

Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka IPN.

Wszystkich obecnych zaprosimy również do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami.

Pokaz odbędzie się 12 marca 2019 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Dostępność bezpłatnych biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od wtorku 5 marca od godziny 9.00 oraz w Kinie „Zorza” od 6 marca.

Film dozwolony od lat 12.

do góry