Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie Pomnika Niepodległości - Legionisty – Dębica, 20 stycznia 2019

20 stycznia 2019 r. w Dębicy, w setną rocznicę walk stoczonych przez żołnierzy 9. Pułku Ułanów z Dębicy o granice Rzeczypospolitej, odbyły się uroczystości odsłonięcia Pomnika Niepodległości. Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Przedstawiciele organizatorów złożyli kwiaty na cmentarzu wojskowym w Dębicy oraz na Placu Gryfitów. Po złożeniu kwiatów odbyła się uroczysta Msza Św. w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy.  Po Mszy zgromadzeni licznie w świątyni mieszkańcy Dębicy i zaproszeni goście udali się na rynek, gdzie dokonano odsłonięcia Pomnika Niepodległości. Dr Piotr Szopa – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie przeczytał zgromadzonym list od prezesa IPN dr Jarosława Szarka, skierowany na tę uroczystość, a następnie wraz z posłem na Sejm RP  Janem Warzechą, burmistrzem Dębicy Mariuszem Szewczykiem, członkiem zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisławem Kruczkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Dębicy Mateuszem Cebulą dokonał odsłonięcia Pomnika. Upamiętnienie poświęcił proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy ks. Ryszard Piasecki. Uroczystość odbyła się z udziałem Wojska Polskiego oraz grupy rekonstruktorów. Pomnik Niepodległości w Dębicy został dofinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej kwotą 110 tys. złotych. O godz. 17. 00 w Domu Kultury „Mors” odbyło się widowisko „Wigilia w okopach” w wykonaniu Grupy Artystycznej Safo, oraz uroczyste podsumowanie dębickich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uznaniu zasług dla dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusza Iwaneczki przyznany mu został Pamiątkowy Medal „Dębiczanie Bohaterom”. Taki medal otrzymała, także pracownica rzeszowskiego oddziału IPN, związana z Dębicą, Edyta Adamczyk-Pluta.

Niepodległościowy pomnik w Dębicy przedstawia Legionistę po środku dwóch pylonów zwieńczonych orłem. Sylwetka ptaka jest wierną kopią orła, który w czasach odzyskiwania niepodległości znajdował się w godle Polski. Autorami rzeźby są Ewa i Roman Fleszarowie.

Fot. Urząd Miasta Dębica.
 

Relacje na stronie: 

TVP 3 Rzeszów https://rzeszow.tvp.pl/40940265/w-debicy-odslonieto-pomnik-niepodleglosci-legionisty

Panorama o 18.00 20.01.2019 https://panorama.tvp.pl/

TV Dębica https://debica.tv/legionista-juz-jest-na-debickim-rynku-pomnik-niepodleglosci-oficjalnie-odsloniety/

 

 

do góry