Nawigacja

Aktualności

Podkarpacka Akademia Niepodległości – Łańcut, 26 października 2018

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości prowadzi w całej Polsce cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasili mieszkańców Podkarpacia na spotkanie z historią w ramach projektu „Akademia Niepodległości”. Odbyło się w Gabinecie Ordynata łańcuckiego Muzeum - Zamek w Łańcucie.

Zebranym przedstawiono dwa interesujące wykłady:

  • „Armia Polska we Francji 1917-1919” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski 
  • „Powstanie 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w 1918 r. ” – dr Jacek Magdoń

Szczególnym gościem kolejnej odsłony „Akademia Niepodległości” w Łańcucie był marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, parlamentarzyści w przedstawiciele władz samorządowych. To dotychczas jedyna wizyta marszałka Sejmu na Akademii. W swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko podziękował za uchwałę Sejmu z 25 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz możliwość wspólnego świętowania przez Polaków. Wręczył mu pakiet edukacyjny oraz album poświęcony Ojcom Niepodległości.
Spotkanie było także okazją do złożenia podziękowań dla dyrektora Muzeum - Zamk w Łańcucie Vit Karola Wojtowicza za możliwość wspólnego realizowania projektu „Akademia Niepodległości”.

* * *

Akademia Niepodległości jest obliczonym na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cyklem spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, prelegenci sięgają do wątków lokalnych. Podejmują dyskusję, pogłębiają poszczególne kwestie, odsyłają do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom towarzyszy konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Fot. Stanisław Stopyra (IPN Rzeszów)

do góry