Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy z napisem „Solidarność” w ramach obchodów 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – Rzeszów, 31 sierpnia 2018

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 odsłonięto wyjątkową tablicę z napisem „Solidarność”. Został on wykonany w ośrodku odosobnienia w Łupkowie. Najprawdopodobniej sporządził go internowany Stanisław Simoni (1938–2008).

Napis został okryty podczas prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie. 
Rzeszowski Oddział IPN podjął się zadania zachowania go dla potomnych. Przeprowadzono zabieg transferu i konserwacji wymienionego napisu. Został on wraz z tynkiem zdjęty z więziennej celi i profesjonalnie zakonserwowany. Obecnie ma charakter swoistego mobilnego upamiętnienia. Jest prezentowany w rzeszowskiej siedzibie IPN. Istnieje jednak możliwość jego ekspozycji poza budynkiem IPN, np. na wystawach poświęconych „Solidarności”. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu pamiątka z ośrodków internowania w Polsce, zachowana w tej formie.

Uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy towarzyszyły wykłady i wspomnienia. Dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko omówił problem internowania działaczy „Solidarności” na Rzeszowszczyźnie, dr Piotr Szopa (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie) przybliżył sylwetkę Stanisława Simoniego, autora napisu. Zygmunt Błaż i Mirosław Styczeń podzielili się wspomnieniami z internowania. Spotkanie zakończyła prezentacja , konserwatorów Elżbiety i Piotra Bakun, którzy dokonali transferu i konserwacji napisu.

 

Relacja na stronie:https://rzeszow.tvp.pl/38770261/38-rocznica-podpisania-porozumien-sierpniowych

Fot. Grzegorz Leszczyński (IPN Rzeszów)

do góry