Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego – Rzeszów, 1 sierpnia 2018

1 sierpnia br. w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował warsztaty edukacyjne pt. „Młodzież w Powstaniu Warszawskim”.

W godzinach 10.30-14.00 w sali konferencyjnej przy ul. Szopena 23 odbywały się bezpłatne zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej podkreślała szczególną rolę dzieci i młodzieży, jaką odegrały w powstańczej walce z okupantem. Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy w wieku 10-18 lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach. Kilkunastoletni chłopcy pełnili służbę jako łącznicy, przewodnicy w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, z bronią w ręku pełnili służbę liniową na barykadach. Za wolną stolicę walczyły również młode kobiety. 20 precent uczestników niepodległościowego zrywu stanowiły młode dziewczyny, były sanitariuszkami i łączniczkami.

Po części teoretycznej były konkursy historyczne z nagrodami, warsztaty plastyczne i prezentacja gier edukacyjnych wydanych przez IPN. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)

do góry