Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w 75. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

  • Strzelcy oddają hołd pomordowanym pod pomnikiem w Cieszanowie. Fot. Tomasz Róg.

75 lat temu, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć ok. 130 tysięcy Polaków. W związku z rocznicą krwawej niedzieli na Wołyniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie włączył się w upamiętnienie ofiar banderowskich zbrodni zarówno w naszym regionie, jak i tych pomordowanych na Wschodzie: 

  • 3 lipca 2018 r. w sali studyjnej Kina „Zorza”, ul. 3 Maja 28 o godz. 17.00, w ramach cyklu „„Kadr z historii…” zostanie wyświetlony film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film poprzedzony zostanie prelekcją Artura Brożyniaka, historyka z OBBH IPN w Rzeszowie
  • 5-6 lipca 2018 r. wystąpienia na konferencji „II Wojna światowa w stosunkach polsko-ukraińskich” pracowników OBBH IPN Rzeszów: Tomasz Bereza– projekt badawczy IPN: Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej (1939-1945) w dokumentach – prezentacja, dr Marcin Bukała „Ofiary OUN-UPA w powiecie brzeżańskim w latach 1943-1945w świetle dokumentów. Aktualne ustalenia i prespektywy badawcze”Piotr Chmielowiec „Zbrodnie bojówek ukraińskich dokonane na żołnierzach Wojska Polskiego i ludności cywilnej jesienią 1939 r. na Kresach Wschodnich II RP. Dotychczasowe wyniki kwerend archiwalnych” oraz Tomasz Bereza „Przesiedleni znad Sanu – zamordowani nad Horyniem. Zbrodnie OUN-UPA dokonane na Polakach przesiedlonych w 1940 r. z sowieckiego pasa granicznego. Ustalenia na podstawie dotychczasowych kwerend archiwalnych”.  Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.
  • 7 lipca 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki , Artur Brożyniak –OBBH IPN Rzeszów przedstawi wykład pt.  „Napady UPA na Birczę w latach od 1944 do 1946” podczas konferencji historycznej „Kresy. Należna prawda i pamięć – nie zemsta”
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wspólnie z Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie wezmą udział w akcji „11 lipca zapal Znicz Pamięci”, której celem jest zapalenie zniczy na grobach wszystkich pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim
  • we wrześniu IPN Oddział Rzeszów wspólnie z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizuje w Ośrodku Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji Samorządowej w Czudcu seminarium dla nauczycieli z Podkarpacia, poświęcone Zbrodni Wołyńskiej.

 

 

 

 

 

do góry