Nawigacja

Aktualności

Wojewódzki konkurs historyczno-religijny „Rola Narodu i Kościoła w Odzyskaniu Niepodległości” – Rzeszów, 24 kwietnia 2018

24 kwietnia 2018 r. w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Religijnego „Rola Narodu i Kościoła w Odzyskaniu Niepodległości”. 
Organizatorami konkursu był Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

W swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko powiedział o istocie posługi Jana Pawła II całemu kościołowi w Polsce i na świecie „…pokolenie Jana Pała II - rocznik 1920 bardzo mocno umiłowało to co zostało przez lata wywalczone posługą kościoła katolickiego w Polsce, co było wielkim dziełem narodu polskiego, który został zwieńczony w latach 1918-1921 procesem odzyskiwania niepodległości”.

Pierwszy etap konkursu został skierowany do wszystkich chętnych uczniów klas gimnazjalnych z całego województwa podkarpackiego, drugi miał charakter diecezjalny i konkursy odbywały się w trzech jednostkach terytorialnych kościoła katolickiego: w archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej i diecezji sandomierskiej. Uczniowie w tym samym czasie odpowiadali na te same pytania umieszczone na platformie cyfrowej. Spośród uczestników do eliminacji wojewódzkich zostało wyłonione 31 osób. Dzisiejszy konkurs finałowy składał się z dwóch części. Pierwsza część odbywała się na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie uczniowie odpowiadali na 50 pytań jednokrotnej i wielokrotnej odpowiedzi, pytania prawda fałsz oraz opisywali chronologicznie poszczególne wydarzenia i zaprezentowane obrazy.  Do drugiej części ustnej przystąpiło 10 finalistów: Michał Krużel, Basia Kupiec, Katarzyna Jarosz, Karol Kołodziej, Mateusz Gap, Maria Żaczek, Julian Ślęczka, Dawid Rząsa, Łukasz Gazda i Agnieszka Gilarska, którzy odpowiadali na pytania z kategorii: pieśni religijne i patriotyczne, historia w filmie, święty Jan Paweł II, chrześcijaństwo w Polsce i święci i błogosławieni, przed komisją oraz publicznością zgromadzoną w sali audytoryjnej. 
Laureatami konkursu zostali Maria Żaczek z Grębowa - III miejsce, Dawid Rząsa z Brzozowa - II miejsce oraz Agnieszka Gilarska z gimnazjim w Łowcach, która zajęła I miejsce i w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Rzymu i Brukseli. 

Finałowi konkursu towarzyszyła wystawa „Daleko od KC...- opór społeczny w Bieszczadach”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Rzeszowie przy współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, poświęcona szeroko pojętemu oporowi społecznemu na terenie Bieszczadów. Każdy panel wystawy poświęcony jest innemu wątkowi, związanemu z oporem społecznym czy kontestacją systemu władzy. Wystawa chronologicznie obejmuje lata 1947-1981.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry