Nawigacja

Aktualności

Kolejna odsłona Akademii Niepodległości – Łańcut, 23 marca 2018 r.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Akademia Niepodległości” odbyło się 23 marca 2018 r. o godz. 17.00 w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki 2 w Łańcucie. 

Podczas marcowej tury spotkań pierwszy wykłady „Drużyniacy i strzelcy” wygłosił dr hab. Tadeusz Zych -Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, drugi „Od Związku Strzeleckiego do Legionów Polskich - wybrane życiorysy z powiatu łańcuckiego” Piotr Chmielowiec z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

Spotkania w „Akademii iepodległości” ma charakter otwarty. Przedsięwzięcie, któremu patronuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wraz z Muzeum Zamek w Łańcucie ma zasięg ogólnopolski i włącza się w obchody 100-lecia niepodległości Polski.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021. To cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawiają w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, którego ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane wątkami lokalnymi.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie. 
Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Oddział Rzeszów)

 

 

do góry