Nawigacja

Aktualności

Eliminacje do Turnieju Debat Historycznych IPN – Rzeszów, 23 lutego 2018

Turniej Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej jest jedynym w Polsce systemowym projektem wykorzystującym debatę oksfordzką do edukacji historycznej. Służy rozwojowi i pogłębianiu wiedzy na temat dziejów Polski, ale także zdobywaniu umiejętności debatowania i dobierania trafnych i merytorycznych argumentów do rozmowy. 

Dziś do Rzeszowa zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych, do zmierzenia się z ciekawymi tezami historycznymi. W turnieju eliminacyjnym wzięli udział uczniowie z ośmiu podkarpackich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Rzeszowie, I Liceum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim i III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie. 

Uczniowie zmagali się z następującymi tematami historycznymi:
1. Roman Dmowski był ważniejszym politykiem niż Józef Piłsudski

2. Zamach majowy Józefa Piłsudskiego korzystnie wpłynął na rozwój II Rzeczypospolitej

3. Powstanie COP było największym sukcesem II RP

Wszystkie debaty oceniane były przez ekspertów i jurorów, którzy zwracali uwagę nie tylko na sposób przedstawienia swoich racji, ale głównie na dobór argumentów. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i starali się przekonać jurorów do swoich racji.
Do finału zakwalifikowały się zespoły uczniów z I Liceum im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy oraz  Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

do góry