Nawigacja

Aktualności

1 marca 2018 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Podkarpackie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się dziś w Rzeszowie. Rozpoczęła je msza święta, po niej dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel. W uroczystościach wzięli udział członkowie rodzin zamordowanego por. Karola Chmiela i kpt. Franciszka Błażeja. 

W uroczystościach wziął udział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko wraz delegacją dr. Mirosławem Surdejem i Michałem Kaliszem oraz członkowie Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego, działającego przy tutejszym Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.  
Jak powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, „Dramat Żołnierzy Wyklętych polegał na tym, że nie mogli wrócić do normalnego życia, bo czekały na nich więzienia i plutony egzekucyjne. Przez dziesięciolecia Polski Ludowej pamięć o nich wyparło morze kłamstw i niewiedzy, wsparte cieniem zapomnienia". Podczas uroczystości odczytano również list, który do uczestników wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. W odczytanym piśmie szef resortu stwierdził, że dziś możemy przedstawić prawdę o pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych. „Pokazujemy, że byli prawdziwymi bohaterami, którzy zamiast zapomnienia zasłużyli na honory i upamiętnieni" - napisał minister Błaszczak.

Uroczystości w Rzeszowie zakończyły Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych wieńców i wiązanek kwiatów. 

Relacje na stronie: http://rzeszow.tvp.pl/36223394/w-rocznice-wyroku-smierci-na-przywodcach-zrzeszenia-win,
 http://rzeszow.tvp.pl/36223395/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-regionie

W tych dniach Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie poprzez różne formy edukacji będzie przypominał historię i pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. 

PROGRAM OBCHODÓW:

  • 1 marca 2018 r. o godz. 10.00 w kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława (Fara) w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza Święta , a o godz. 11.30 uroczysty apel pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. 
  • 1 marca 2018 r. o godz. 11.00 wykład wygłosił dr Piotr Szopa pt. „Policjanci w Polskim Państwie Podziemnym na Podkarpaciu” podczas konferencji połączonej z wernisażem fotografii historycznej pn. „Policjanci w służbie Niepodległej” w Zespole Szkół w Tyczynie.
  • 1 marca 2018 r. godz. 9.00 obdył się pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. 
  • 1 marca 2018 r. godz. 13.00 obdyły się zajęcia poświęcone Żołnierzom Niezłomnym w Sali Pamięci na Zamku Lubomirskich dla uczniów i Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. 
  • 1 marca 2018 r. o godz. 10.30  w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyła się prelekcja dra Krzysztofa Kaczmarskiego poświęcona działalności antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie, podczas sesji naukowej, poświęconej pamięci Adama Lazarowicza i Żołnierzy Wyklętych. Sesję poprzedzi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Adama Lazarowicza, absolwenta I LO w Jaśle.
  • 3 marca 2018 r. w Parku Miejskim im. Kazimierza Pilata w Stalowej Woli zostanie wystawione stoisko promocyjne Instytutu Pamięci Narodowej.
  • 5 marca 2018 r. godz. 11.15 wykład dra Krzysztofa Tochmana pt. Major Hieronim Dekutowski „Zapora” (1918-1949)- Cichociemny, oficer AK i WiN , Żołnierz Niezłomny w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
  • ​ 5 marca 2018 r. o godz. 11.00 w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu odbędzie się prelekcja dra Mirosława Surdeja pt. „Działalność antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie” oraz pokaz filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” w reż. A. Gołębiewskiego.
  • 6 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się prelekcja dra Mirosława Surdeja pt. „Lwowska Armia Krajowa w latach 1944-1945” w ramach cyklicznych spotkań pt. „Spotkanie z dziedzictwem Kresów”.

PREZENTOWANE WYSTAWY:

„Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” w Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy (luty – marzec), w Zakładzie Karnym w Łupkowie (20 marca – kwiecień), w Zespole Szkół w Ropczycach (26 lutego – 12 marca) oraz w Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych w Ustrzykach  Dolnych (14 - 27 marca)

„Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie” Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku (1 – 31 marca) 

„Władysław Koba (1914–1949)” Publicznej Salezjańskiej Szkole Podstawowej w Polanie (1 marca – 3 kwietnia)


POKAZY FILMOWE:

W ramach cyklu „Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza” 13 marca 2018 r., odbędzie pokaz filmu „Wyklęty” w reż. Konrada Łęckiego. Wejściówki na film dostępne od 5 marca 2018 r. Serdecznie zapraszamy.

 

 

do góry