Nawigacja

Aktualności

Drugie spotkanie z cyklu Akademii Niepodległości – Łańcut, 23 lutego 2018

Prezentujemy wykłady w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorami Podkarpackiej Akademii Niepodległości są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum - Zamek w Łańcucie.

Drugie spotkanie odbyło się 23 lutego 2018 roku w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki 2 w Łańcucie. Poprowadził je Jakub Izdebski - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.
Wykład „Socjalistyczna irredenta” wygłosił prof. dr hab. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Drugi temat  „Promień” Niepodległości - ruch „promienistych” w Galicji ” zaprezentował dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Słuchacze otrzymali indeksy oraz materiały promocyjne Akademii Niepodległości (teczki, bloczki do notowania, śpiewniki). Każdy rok akademicki zakończy się wręczeniem dyplomów, a honorowym dokumentem ukończenia Akademii Niepodległości będzie patent oficerski wzorowany na tym z okresu II Rzeczpospolitej i podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 
 
Akademia Niepodległości to rozpoczęty w grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy 1921 r.) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Akademia Niepodległości jest nową formą poznania jak 100 lat temu wyglądały drogi do wolności, zarówno w skali ogólnopolskiej jak i lokalnej.  To propozycja edukacyjna dla wszystkich interesujących się historią bez względu na wiek. Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami.

Podkarpacka Akademia Niepodległości mieści się w budynku dawnego Kasyna Urzędniczego w Łańcucie, gdzie odsłonięciem popiersia Józefa Piłsudskiego zainaugurowano obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach. Chętnych do uczestnictwa w Akademii Niepodległości prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonicznym Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie 17 8606054.

Relacja z konferencji na temat Akademii Niepodległości: http://rzeszow.tvp.pl/35894469/ruszyla-podkarpacka-akademia-niepodleglosci

do góry