Nawigacja

Aktualności

Jedenasty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia – 26 stycznia 2018, godz. 17:20 (powtórka 30 stycznia 2018, o godz. 11:50)

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

W jedenastym odcinku „Gońca Historycznego IPN”, który będzie wyemitowany na antenie TVP Historia 26 stycznia 2018, o godz. 17:20 (powtórka we wtorek, 30 stycznia 2018, o godz. 11:50) przedstawiamy kulisy zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz kontrowersje wokół zbrodni we wsi Wierzchowiny na Lubelszczyźnie.

28 lutego 1944 roku polska wieś Huta Pieniacka została spacyfikowana przez oddział ukraińskich esesmanów, ochotników do dywizji SS Galizien oraz oddział Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W masakrze zginęła ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci.

W drugim felietonie prezentujemy dyskusje wokół wydarzeń we wsi Wierzchowiny.  Latem 1945 wkroczył tam oddział Narodowych Sił Zbrojnych w celu likwidacji agentów NKWD.  Doszło do zabicia wielu mieszkańców narodowości ukraińskiej. Okoliczności tych wydarzeń czekają na pełne wyjaśnienia do dzisiaj. 

* * *

Cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków „Gońca Historycznego IPN”:

do góry