Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb porucznika Bolesława Opałki ps. „Żbik” - prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Rzeszów, 23 stycznia 2018

Dziś na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie odbył się pogrzeb wspaniałego patrioty, Lwowianina i miłośnika ukochanego miasta Lwowa. por. Bolesława Opałki ps. „Żbik”. W ostatniej ziemskiej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, przedstawiciele środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, strzelcy z Rzeszowa, ksiadz proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Przemyślanach koło Lwowa ks. Piotr Smolka, uczniowie SP nr 14 im. Orląt Lwowskich w Rzeszowie  oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Postanowieniem prezydenta PR Andrzeja Dudy z 23 września 2017 r. o nadaniu orderów por. Opałek Bolesław Władysław za wybitne zasługi na rzecz upamiętniania historii Kresów Południowo-Wschodnich oraz działalność społeczną otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie synowi wręczyła wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart. 

Porucznik Bolesław Władysław Opałek ps. „Żbik” - urodził się 07.04.1925 r. we Lwowie, syn  Mieczysława, znanego lwowskiego bibliofila. Był żołnierzem AK Okręgu Lwów, uczestnikiem akcji „Burza” we Lwowie, żołnierzem kompani „C” Eksterytorialnej Komendy AK Lwów krypt. „Warta” na Rzeszowszczyźnie. Brał udział w wymarszu na pomoc powstańczej Warszawie, na wskutek dekonspiracji jego oddział został otoczony przez NKWD w Wesołej pod Przeworskiem i do stolicy nie dotarł. Choroba wybawiła go od wywózki na Sybir. Całe życie stał na straży pamięci o Lwowie i Kresach Południowo-Wschodnich. Dzięki jego staraniom w Rzeszowie na Kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja znajduje się pamiątkowa tablica  poświęcona lwowskim profesorom, zamordowanym przez Niemców w lipcu 1941 r, w Łańcucie tablica poświęcona wybitnemu dowódcy lwowskiej Armii Krajowej ppłk. Bolesławowi Tomaszewskiemu ps. „Ostroga”. Pielęgnował także żołnierską mogiłę w Łubnie, w której spoczywają szczątki jego lwowskiego przyjaciela kpr. pchor. Jerzego Horvatha. Był organizatorem uroczystości upamiętniających ofiary ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, którego ukraińscy nacjonaliści dokonali w latach 1943-1948 oraz pomocy na rzecz Polaków we Lwowie. Upamiętniał dzieje Armii Krajowej i swego ukochanego Lwowa w świadomości mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. 

 

do góry