Nawigacja

Aktualności

Pożegnanie mjr. w st. spocz. Aleksandra Szymańskiego – Rzeszów, 30 grudnia 2017

Aleksander Szymański przez 24 lata pełnił funkcję prezesa Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. Zawsze mówił do młodych „Życie nasze dla Was niech będzie przestrogą, nie legendą”.

27 grudnia br. w wieku 90 lat zmarł mjr w st. spocz. Aleksander Szymański ps. „Korab”, przez 24 lata pełnił funkcję prezesa Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. 

Aleksander Szymański ps. „Korab” urodził się 12 grudnia 1927 r. w Przemyślu. W czasie okupacji niemieckiej należał do Oddziału Dyspozycyjnego „DW” Komendy Obwodu AK Przemyśl „Polana”. Jako 15-letni uczeń drugiej klasy Liceum Handlowego został aresztowany 20 września 1943 r. za roznoszenie nielegalnej prasy i przenoszenie meldunków między dowódcami placówek ZWZ-AK na odcinku Przeworsk-Jarosław-Przemyśl. Przetransportowany do więzienia w Tarnowie, skąd trafił do KL Auschwitz, gdzie otrzymał nr 153401. Pracował przy rowach melioracyjnych. Po dwóch miesiącach przeniesiony do obozu w KL Mauthausen-Gusen, gdzie pracował w kamieniołomach Gusen, a później w fabryce Messerschmitta. W Mauthausen-Gusen przebywał aż do wyzwolenia 5 maja 1945 r. Był członkiem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK od założenia w 1990 r. Od 1995 do 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Okręgu. 1 lipca 2015 r. mianowany na stopień majora.

Dziś na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja pożegnano majora Aleksandra Szymańskiego, harcerza, żołnierza Armii Krajowej, więźnia pbozów koncentracyjnych. Mszyświętej przewodniczył ks. bp. senior Kazimiwrz Górny. 

Jak powiedział podczas mszy żałobnej duszpasterz kombatantów, ks. Władysław Jagustyn, życie majora Szymańskiego było wypełnieniem złożonych przysiąg - harcerskiej i żołnierskiej. Według Agnieszki Iwaszek, sekretarza Podkarpackiego Okręgu Związku Żołnierzy AK, wieloletniej współpracowniczki majora Szymańskiego, na jego życie w niezwykle istotny sposób wpłynął pobyt w obozach w Auschwitz i Mauthausen: „Był żołnierzem AK, ale ta służba została okupiona cierpieniem w obozach, dlatego to było dla niego tak istotne”. 

Major Szymański był osobą wybitnie zaangażowaną w działalność społeczno-kombatancką. Zasiadał m.in. w Zarządzie Głównym Towarzystwa Opieki na Oświęcimiem i Zarządzie Głównym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O jego ofiarnej służbie świadczą liczne odznaczenia i medale, m.in.: Krzyże Komandorski, Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oświęcimski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz wiele innych. Był także laureatem Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”. 

Aleksander Szymański spoczął w grobie na kwaterze więźniów obozów śmierci, przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Niemieckich Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli jego współtowarzysze ze stowarzyszeń kombatanckich, przyjaciele, członkowie "Strzelca", harcerze, przedstawiciele władz województwa oraz mieszkańcy Rzeszowa. Asystę honorową wystawili rzeszowscy podhalańczycy.

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/35417251/pozegnanie-aleksandra-szymanskiego-zolnierza-armii-krajowej

 

do góry