Nawigacja

Aktualności

Wyjątkowy kalendarz na 2018 rok, upamiętniający obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Każda karta jest lekcją historii

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie przygotowali wyjątkowy kalendarz, upamiętniający obchodzoną w 2018 roku 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej. Koniec wielkiej wojny oznaczał dla świata nowy porządek, a dla nas Polaków początek budowania na nowo odzyskanej państwowości. Przez karty kalendarza przybliżamy ducha tamtych czasów, pokazujemy jak wyglądał nasz region, czym żyli ludzie, jakie mieli problemy i radości. Jest to fotograficzna podróż, ukazująca miejscowości będące aktualnie częścią Podkarpacia, a także Lwów, który wówczas należał do Polski. Na 12 kolejnych kartach pojawiają się motywy orła powstałe w 20-leciu międzywojennym oraz postacie, miejsca i wydarzenia ważne dla odzyskania niepodległości. 

Odzyskana w 1918 roku niepodległość wyzwoliła w Polakach pokłady aktywności, chęć działania i budowania na nowo Ojczyzny. Łączyła się z silnym poczuciem odpowiedzialności za kraj i wzmacniała patriotyzm.
Okres II Rzeczypospolitej był czasem eksplozji pomysłów służących rozwojowi kraju  i wzmacniania jej pozycji w Europie. Ambitny plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego autorstwa Eugeniusza Kwiatkowskiego, wprowadził nas w nowy wymiar społeczny, gospodarczy i historyczny. Dziś z dumą wspominamy tamte czasy i czerpiemy inspiracje od architektów niezawisłej państwowości.

Kalendarz został zaprezentowany podczas nadzwyczajnej sesji, na której wręczono Markowi Strączkowi odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Marek Strączek w 1991 roku był współzałożycielem Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji proobronnej, kształcącej polską młodzież w duchu patriotyzmu i służby Ojczyźnie.  Obecnie pełni funkcję Dowódcy Płd.-Wsch. Okręgu ZS  „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, która zrzesza 1800 strzelców i orląt. 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, „Jadernówki” Oddziału Fotograficznego Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

do góry