Nawigacja

Aktualności

Laureaci wspólnego projektu IPN i KWP w Rzeszowie

 

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie włączyła się w przedsięwzięcie realizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Komendę Główną Policji. Uczniowie „policyjnych klas mundurowych” wzięli udział w konkursie „Policjanci w służbie historii”. Celem tego wspólnego projektu było zainteresowanie młodzieży historią Policji Państwowej z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. 

Uczniowie biorący udział w konkursie w zespołach 2-3 osobowych pod opieką nauczyciela mieli do wykonania trzy zadania: odnalezienie i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem funkcjonariuszy Policji Państwowej w odbudowę niepodległego państwa polskiego, nagranie filmu prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci oraz zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników. Na zrealizowanie zadań młodzież miała czas do końca roku szkolnego. Nagrodą dla zespołów najwyżej ocenionych przez jurorów z obu instytucji będzie udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Z terenu województwa podkarpackiego do udziału w tym projekcie zgłosił się Zespół Szkół w Tyczynie, (ul. Grunwaldzka 25, 36-020 Tyczyn), w którym funkcjonuje trzyletnie Liceum Ogólnokształcące z elementami edukacji ogólopolicyjnej. Zespół w składzie: Natalia Szewczyk, Mikołaj Hajduk, Arkadiusz Szlęzak, pod  opieką mgr Małgorzaty Sochackiej, wykonał następujące zadania:

- odnalazł miejsce pamięci: Mielecką Ścianę Katyńską na murze kościoła pw. św. Mateusza, upamiętniająca mieszkańców Mielca i okolic, którzy zostali zamordowani przez sowieckiego okupanta na Wschodzie, w tym policjanta: Jana Krawczyka.

- przypomniał postać policjanta: aspiranta Jana Krawczyka – kawalera Krzyża Virtuti Militari, funkcjonariusza Policji Państwowej II RP, który wstąpiwszy do Związku Strzeleckiego, walczył o odzyskanie niepodległości w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. W szeregach odrodzonego Wojska Polskiego wziął udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r., zamordowany przez sowietów w 1940 r.

- przeprowadził żywą lekcję historii dla uczniów Liceum Ogólnokształcące z elementami edukacji ogólopolicyjnej, działającego w ZS w Tyczynie, polegającą m.in. na ukazaniu 8 epizodów z życia Jana Krawczyka.

W merytoryczną pomoc dla liceum włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze Wydziału Komunikacji Społecznej – naczelnik mł. insp. Mariusz Skiba oraz mł. asp. Marcin Dziubak oraz pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Katarzyna Kyc, Jacek Magdoń i Krzysztof Kapłon. W siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali warsztaty poświęcone historii Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się między innymi z genezą powstania Policji Państwowej, jej strukturą i organizacją oraz stawianymi zadaniami, a także obowiązującą hierarchią, poziomem dyscypliny oraz sprawami przyjęć do korpusu i jego wyszkolenia. Omówiono także problem przestępczości jaka panowała w tym czasie na terenie naszego kraju, ilustrując to kilkoma ciekawymi przykładami. Wysiłek został nagrodzony. Uczniowie z Zespółu Szkół w Tyczynie, jako jedyni z terenu województwa podkarpackiego zostali laureatami tego konkursu. 

Szczegółowe informacje na temat nagrodzonej pracy na stronie: http://www.policjanciwhistorii.ipn.gov.pl/pol/form/r978517597017,Malgorzata-Sochacka.html

do góry