Nawigacja

Aktualności

Uroczyste nadanie rondu imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” – Rzeszów, 12 maja 2017

Rondo przy osiedlu Krakowska - Południe w Rzeszowie imieniem „Inki”

Uroczystości rozpoczęły się 12 maja 2017 r. Mszą Świętą w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Solarza w intencji śp. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz poległych, pomordowanych i prześladowanych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Po mszy odbyła się inscenizacja patriotyczno-historyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Następnie uczestnicy uroczystości w marszu spod świątyni udali się pod rondo u zbiegu ulic Kotuli/Zbyszewskiego/Ofiar Katynia, gdzie nadano rondu im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz odsłonieto pamiątkową tablicę edukacyjno-informacyjną z biografią Danuty Siedzikówny.

W uroczystości wzięli udział: poseł Wojciech Buczak, dyrektor Instytutu Pamięcui Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”kombatanci, leśnicy, wojsko, harcerze, młodzież, kibice Resovii, mieszkańcy osiedla i fundatorzy. 
Dyrektor IPN dr Dariusz Iwaneczko zaznaczył, że współczesna młodzież szuka worców, a taką ikoną jest „Inka”.

Dodatkowo w ramach uroczystości dziś o godz. 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 odbędzie się projekcja filmu pt. „Inka, są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

Po zakończeniu filmu o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim - dziennikarzem, historykiem i publicystą, który wygłosi prelekcję „Inka” - Żołnierz Niezłomny i Jej oprawcy”.
Na spotkaniu będzie również możliwość nabycia najnowszych książek Tadeusza Płużańskiego.
Spotkanie i pokaz filmu jest bezpłatny, za pośrednictwem zaproszeń, które można otrzymać w WDK na portierni, lub na osiedlu Krakowska-Południe pod nr tel. 502385244, bądź 570004456.

Patronatem Honorowym uroczystości objęli:

- Prezydent RP Andrzej Duda – Żołnierzom Wyklętym
- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie, Okręg Podkarpacki
- Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”

- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Danuta Siedzikówna „Inka"  była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, którą dowodził mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” - znienawidzony przez komunistów. Kiedy w czerwcu 1946 roku dziewczynaprzyjechała do Gdańska po środki medyczne, wpadła w pułapkę zastawioną przez Urząd Bezpieczeństwa w zdekonspirowanym mieszkaniu we Wrzeszczu. Trafiła do gdańskiego więzienia, a po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć. Nie podpisała prośby do prezydenta Polski Ludowej Bolesława Bieruta o ułaskawienie (zrobił to jej obrońca z urzędu, ale Bierut nie skorzystał z prawa łaski). Nie wydała nikogo. Wierna złożonej przysiędze do ostatnich swoich dni. Zdążyła jeszcze przekazać informację: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r., a bezpieka utajniła miejsce pochówku zarówno dziewczyny, jak i rozstrzelanego wraz z nią Feliksa Selmanowicza „Zagończyka". „Inka" miała wówczas 17 lat. 
W 2014 roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej kierowanym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się jednak odnaleźć szczątki „Inki" i „Zagończyka" w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny oraz Feliksa Selmanowicza na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Pośmiertnie „Inka" została mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego, a „Zagończyk” awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/30731523/rondo-na-osiedlu-krakowskapoludnie-imienia-inki-danuty-siedzikowny

 

do góry