Nawigacja

Aktualności

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów istnieje już rok – Markowa, 17 marca 2017

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej obchodziło swoje pierwsze urodziny. 17 marca 2016 r. jego uroczyste Otwarcie zgromadziło wielu znamienitych gości: m.in. Parę Prezydencką, Ambasador Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich, a także przedstawicieli Ocalonych z Holokaustu i polskich Sprawiedliwych. Wydarzenie obiło się szerokim echem w mediach w kraju i na świecie, pozostawiając niezapomniane wrażenie.
Od tego wydarzenia minął rok. Muzeum, choć jest jedną z najmłodszych placówek muzealnych w regionie i w kraju, już cieszy się wyjątkowym uznaniem. Jest to bowiem pierwsza instytucja muzealna poświęcona Polakom, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich, tak jak patroni Muzeum, nieśli pomoc prześladowanym w czasach niemieckiej okupacji Żydom. Wreszcie na międzynarodowej mapie miejsc związanych z historią II wojny światowej i Holokaustu pojawiła się, i to akurat na Podkarpaciu, tak ważna placówka, wykorzystująca nowoczesne formy przekazu, spełniające najnowsze standardy muzealnictwa. W obchodach wzięło udział wielu znamienitych gości ze świata polityki, mediów, kulturi i nauki wraz z pierwszym dyrektorem tej placówki, a obecnie wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateuszem Szpytmą.

Program I Rocznicy Otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów:
17:30 – sala wystaw czasowych – konferencja z udziałem zaproszonych gości, poprzedzona utworem „Eli Ata” w wykonaniu Agnieszki Kowalczyk (wstęp na podstawie zaproszeń)
19:00 – plac muzealny – video mapping projektu Mariki Wato (CyberEmpathy, WSIZ) na fasadzie Muzeum (udział otwarty dla wszystkich)

do góry