Nawigacja

Aktualności

Przemyski pokaz filmu „Weigl – Zwyciężyć tyfus” – Kino Centrum, 16 maja 2024

16 maja 2024 r. o godz. 18:00 w Kinie Centrum w Przemyślu, odbędzie się pokaz filmu „Weigl - Zwyciężyć tyfus”.
Na wydarzenie pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają Bogdan A. Miszczak - producent, Marta Kraus i Damian Drąg - koproducent, Marcin Głowacki - reżyser.

Film „Weigl - Zwyciężyć tyfus” to piąta produkcja z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru. Jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji leku. Byli wśród nich  członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.

„Weigl - Zwyciężyć tyfus” to pełnometrażowy 90-minutowy film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego. W rolę profesora Weigla wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie zobaczymy  m.in.:  Tomasza Stockingera, Artura Dziurmana, Petera Lucasa, Lesława Żurka, Macieja Słotę , aktorów scen rzeszowskich. Autorem scenariusza jest Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Mariusz Konopka, montaż Wojtek Słota.

do góry