Nawigacja

Aktualności

Rzeszowskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa – 8 maja 2024

W tym roku mija 79. rocznica zakończenia II wojny światowej – największego konfliktu w historii ludzkości, którego skutkiem była śmierć kilkudziesięciu milionów żołnierzy i cywilów, w tym około 6 milionów Polaków.

Narodowy Dzień Zwycięstwa został ustanowiony przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad  Niemcami. W tym roku mija 79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.

W Rzeszowie obchody rozpoczęły się o godz. 11:00  w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, kombatanci, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W swoich przemówieniach hołd wszystkim rodakom, którzy chwycili za broń, by walczyć o Polskę oddali Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki, Małgorzata Jarosińska - Jedynak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz  Jacek Urbanik, zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa, który przypomniał, że dzień zakończenia II wojny światowej kraje demokratyczne obchodzą 8 maja. Dzień później świętował go najpierw Związek Radziecki i państwa od niego zależne, a dziś Rosja. Dla Polski wojna o niepodległość zakończyła się dopiero w 1989 r. Podkreślano także, jak ważna jest pamięć o ofiarach wojny, ale także o tym, że o wolność trzeba dbać, a o tym, jak straszne są konflikty zbrojne, współcześnie pokazuje wojna na Ukrainie.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Maria Rejman z  Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie.

Hołd wszystkim ofiarom wojny oddano podczas Apelu Pamięci. Była także salwa honorowa, a przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego - premiera rządu na uchodźstwie oraz naczelnego wodza polskich sił zbrojnych na zachodzie, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

do góry