Nawigacja

Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego – 2 maja 2024

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

2 maja 2024 r. po raz trzeci w Rzeszowie będziemy świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcamy do wywieszenia biało- czerwonej flagi.

Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Początkowo pojawiały się różne propozycje zmiany nazwy jak Dzień Orła Białego, który nawiązywałby do godła Polski, jednak pozostano przy pierwotniej propozycji.

 

2 maja w Rzeszowie spotkajmy się na plenerowej imprezie artystyczno- historycznej w zamkowej fosie pod nazwą Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego.

Wydarzenie rozpocznie przemarsz z rzeszowskiego Rynku z Orkiestrą Wojskową w Rzeszowie pod scenę w fosie Zamku. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, na festiwalowej scenie wystąpią młodzi artyści – uczniowie Dominika Kindrat Vocal Studio, a także Robert Uchwat. Po południu w koncercie „Naprzód do boju żołnierze” zobaczymy i usłyszymy solistów i grupy artystyczne z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Gwoździem programu artystycznego będzie koncert najpiękniejszych piosenek i pieśni patriotycznych pn. „Niepodległej” w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem oraz gościnnym udziałem Marcina Sójki. Całość zamknie plenerowy pokaz filmu „Powstaniec 1863”.

Festiwalowi towarzyszy tradycyjnie Rzeszowski Turniej Rycerski Zakonu Rycerzu Boju Dnia Ostatniego, a także stoiska militarne i historyczne.

W tym dniu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do świętowania, będziemy obecni w zamkowej fosie na stoisku edukacyjnym.

Zaprezentujemy Państwu jedną z form działalności IPN: edukacyjne gry planszowe, konkursy z nagrodami, układanki historyczne, stanowisko z kolorowankami. Zapraszamy do punktu, gdzie będzie można wybić magnesy i przypinki z postaciami historycznymi i symbolami narodowymi.

do góry