Nawigacja

Aktualności

Kadr z historii i bezpłatny pokaz filmu „Paszporty Paragwaju” – Dębica, 4 maja 2024

Dom Kultury Kino Śnieżka i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na film „Paszporty Paragwaju“ scenariusz i reżyseria Robert Kaczmarek. Wstęp wolny. 

Projekcja filmu odbędzie się w ramach spotkania Kadr z historii 4 maja 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Kultury Kinie Śnieżka, ul. Bojanowskiego 18 w Dębicy. 

Prelekcję przed pokazem filmu „Paszporty Paragwaju” wygłosi Marian Matkowski (Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania Pustków - Osiedle/Ekspozycja Historyczno - Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie).
 


Film „Paszporty Paragwaju” opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Dotyczy to głównie okresu tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

Film przeznaczony jest dla osób od 12 lat.

 

 

do góry