Nawigacja

Aktualności

Zmarł Wojciech Koba – syn mjr. Władysława Koby

  • Śp. Wojciech Koba. Fot. Igor Witowicz (IPN)
  • Pogrzeb śp. Wojciecha Koby na Cmentarzy Zasańskim w Przemyślu
  • Pogrzeb śp. Wojciecha Koby na Cmentarzy Zasańskim w Przemyślu

Zmarł Wojciech Koba – syn mjr. Władysława Koby, żołnierza 3 pułku piechoty legionów, 39 pułku piechoty AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Władysław Koba został stracony na Zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r., na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Doczesne szczątki Władysława Koby zostały ekshumowane 7 września 2015 r. przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb z ceremoniałem wojskowym odbył się 17 września 2016 r. w Przemyślu. Spoczęły w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Zasańskim obok żony i córki. 

Wojciech Koba nigdy nie poznał swojego ojca, sam przeniósł trumnę z jego szczątkami do kościoła oo. Salezjanów w Przemyślu, gdzie odbywały się uroczystości pogrzebowe.

Stojąc nad mogiłą ojca Wojciech Koba mówił „ Patrzę na grób ojca, myślę o tych wszystkich rodzinach, godnych i zacnych Polaków i bohaterów, którzy nie znają miejsca pochówku swoich bliskich. Dlatego prośba – wspierajcie w sposób moralny i duchowy te prace prowadzone przez IPN. To jest to, co jesteśmy winni tym ludziom . Niektórzy mówią, po co szuka się tych szczątków, po co grzebać w tych dołach śmierci, właśnie po to żeby Polska była Polską”. 

Śp. Wojciech Koba od kilkunastu lat współpracował z rzeszowskim Oddziałem  Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki jego życzliwości pozyskaliśmy szereg dokumentów i fotografii z archiwum rodzinnego, które  były wykorzystane w publikacjach i wystawach tworzonych przez Instytut. Brał czynny udział w poszukiwaniach miejsc pochówku Niezłomnych. Zawsze otwarty, uśmiechnięty – takim go zapamiętamy. 

Uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Koby odbyły się 25 kwietnia 2024 r. Msza święta pogrzebowa została odprawiona o godz. 7:30 w kościele Matki Bożej Królowej Polski i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Przemyślu, ul. Grunwaldzka 70. Dalsza część uroczystości odbyła się o godz. 12:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego Zasanie, ul. Bolesława Śmiałego 12.
Śp. Wojciech Koba spoczął w grobowcu rodzinnym wraz z ojcem mjr. Władysławem Kobą, Matką i Siostrą.

W pogrzebie uczestniczył dr hab. Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Rodzinie pogrążonej w żałobie i Bliskim składamy wyrazu szczerego współczucia i żalu. 
Dyrektor i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

do góry