Nawigacja

Aktualności

84. rocznica II Masowej Deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu – Rzeszów, 12 kwietnia 2024

12 kwietnia 2024 r. w Rzeszowie odbyły się obchody 84. rocznicy II Masowej Deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu oraz Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik Sybiraków znajdujący się w Parku Sybiraków, gdzie odbyło się przekazanie repliki sztandaru Związku Sybiraków i odznaczeń dla osób zaangażowanych w kultywowanie pamięci o Sybirakach. Uczestnicy wysłuchali okolicznościowych przemówień, był Apel Pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy władz wojewódzkich i samorządowych oraz delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Sybiru. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentował Hubert Bury, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z pracownikami biura. 

Podczas rocznicowych obchodów medalami Pro PatrII odznaczeni zostali szefowie rzeszowskiego i przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Odznakę honorową rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków przyznano szefowi urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Organizatorami obchodów byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Oddział w Rzeszowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 3. Brygada Obrony Terytorialnej i X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Rzeszowie.

 

do góry