Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie muralu ks. Michała Pilipca ps. „Ski” – Błażowa Dolna, 15 lutego 2024

15 lutego 2024 r. w Błażowej Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci żołnierza Armii Krajowej ks. Michała Pilipca ps. „Ski”. 

Na budynku Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej został namalowany mural przedstawiający ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej. Szkoła ta od lat kultywuje pamięć i dziedzictwo żołnierzy AK, którzy działali także na terenie gminy Błażowa. 

Uroczystość była związana z 82. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową ale także z 80. rocznicą zamordowania ks. Michała Pilipca. 

Ks. Michał Pilipiec urodził się  28 listopada 1912 w Tarnawce. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wybuchu II wojny światowej aktywnie działał na rzecz wysiedlonych. Od 1940 r. działał w konspiracji, w inspektoracie AK Rzeszów, ukrywał ściganych, organizował komplety w konspiracyjnej Szkole Podchorążych. W 1944 r. uczestniczył w akcji „Burza” na Rzeszowszczyźnie.

O poranku 3 grudnia 1944 r. ks. Pilipiec udał się do kościoła parafialnego, aby odprawić roraty. Pod jego nieobecność w pokojach na plebanii przeprowadzono rewizję, podrzucając materiały konspiracyjne oraz broń. Księdza aresztowali funkcjonariusze KW MO w Rzeszowie pod dowództwem szefa Wydziału Śledczego kpt. Zygmunta Bieszczanina bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej. Osadzony został wraz z innymi w specjalnym więzieniu utworzonym w prywatnej wilii przy ul. Kraszewskiego 4, a następnie na zamku w Rzeszowie. Po brutalnym śledztwie, 8 grudnia 1944 r. wywieziony z czterema partyzantami: Józefem Batorym, Stanisławem Sobczykiem oraz Michałem Mikulem do lasów głogowskich i rozstrzelany przez funkcjonariuszy KW MO. Spalone ciała miejscowa ludność pochowała w bezimiennej mogile.

W marcu 1977 r. dokonano ekshumacji i identyfikacji szczątków pomordowanych. 6 lipca 1977 r. ks. Michał Pilipiec został uroczyście pochowany w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Błażowej. 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą święta w kościele pw. Franciszka z Asyżu w Błażowej Dolnej, pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego i licznie zgromadzonych duchownych. Kazanie wygłosił ks. dr Waldemar Janiga.


Podczas uroczystości dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej sylwetkę ale i historię życia ks. Michała Pilipca.

Jak wspomniał w swoim wystąpieniu, jego życie to miłość do Boga, ojczyzny i człowieka:

Chciałbym dotknąć fragmentu Jego życia, Chciałbym doświadczyć tych uczuć, które on odczuwał w swoim życiu.  Przede wszystkim był kapłanem, człowiekiem należącym do Boga, ale był także żołnierzem Armii Krajowej. Zyskujecie dzisiaj na swojej szkole postać, która wpisuje się w patrona całej szkoły. Bo tutaj trwa pamięć narodowa, a wy o tę pamięć zabiegacie i dbacie. Chcąc dotknąć życia ks. Pilipca skoncentrowałem się na jego niespotykanym w konspiracji pseudonimie „Ski”, czyli rozszczepiony kawałek drewna. Świadomie przybrał taki pseudonim, nawiązując do swojej pasji. Przestrzeń ciszy pozwala dotknąć bliskości Boga. 

Po zakończeniu Mszy świętej odbyły się przemówienia zaproszonych gości, wśród których byli krewni: pani Danuta Majda- bratanica, ks. Michała Pilipca wraz z córką Kornelią Król - Nowak i pan Henryk Majchrowicz, wnuk brata ks. Michała, dr Ewa Leniart, poseł na Sejm RP, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej, Janusz Maciołek, dyrektor SP im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej. 

Po zakończeniu tej części uroczystości, uczestnicy udali się pod budynek Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęceniu muralu. 

W wydarzeniu uczestniczyła społeczność szkoły, mieszkańcy gminy, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych oraz kuratorium, środowisk patriotycznych oraz media. 

Mural został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie 

Organizatorami byli: Gmina Błażowa, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

do góry