Nawigacja

Aktualności

„Samarytanie z Markowej” ponownie w Brukseli – 30 stycznia 2024

Wystawa „Samarytanie z Markowej” po raz kolejny jest wyeksponowana w Brukseli. Tym razem mogą ją oglądać goście i pracownicy Europejskiego Komitetu Regionów. Dziś odbył się jej wernisaż. Organizatorem był Dom Polski Wschodniej w Brukseli, a inicjatorem marszałek Władysław Ortyl.

W otwarciu wystawy uczestniczyli: europosłowie Beata Kempa i Bogdan Rzońca, szef misji Ukrainy przy Unii Europejskiej Vsevolod Chentsov, a także dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Gospodarzem wydarzenia był marszałek Władysław Ortyl, z delegacją samorządu województwa, w której znaleźli się również radni Maria Fajger i Antoni Pikul oraz Rozalia Mazur, zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu UMWP.

 

Promujemy idee i przesłanie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Wystawa „Samarytanie z Markowej” wędruje po całym świecie, jest przetłumaczona na wiele języków. Dziś trafiliśmy z nią do Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Wiemy o tym, że samorządy są ważnym elementem funkcjonowania każdego państwa, są też instytucją blisko ludzi. Chcemy, żeby ten kierowany do nich przekaz, trafiał również do szerokiego grona mieszkańców Europy – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

 

Poprzednio, w grudniu ubiegłego roku zdjęcia były prezentowane przed polską Ambasadą w Brukseli. Wystawa niemal w całości powstała w marcu 2016, w związku z otwarciem Muzeum Ulmów. Jest wynikiem współpracy Województwa Podkarpackiego i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

 

Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wyglądać tę wystawę w Parlamencie Europejskim – dodał Bogan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Twórcą treści wystawy jest dr Mateusz Szpytma, były dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a projekt graficzny opracował Marcin Krzanicki. Województwo Podkarpackie sfinansowało wtedy opracowanie graficzne wystawy oraz druk wersji polsko-angielskiej, a także koordynowało prace związane z tłumaczeniami oraz prezentacją wystawy w polskich placówkach dyplomatycznych i kulturalnych na całym świecie.

 

Ważne, aby ta narracja o Polakach ratujących Żydów trafiała do odbiorcy zachodniego, żeby przebijała się prawda. Każdy kto zetknie się z postawą heroizmu, ale także z tragicznymi ofiarami wojny, w tym z dziećmi Józefa i Wiktorii, musi zastanowić się nad istotą życia i człowieczeństwa – podsumował wystawę dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN. 

 

Ekspozycja składa się z ponad dwudziestu plansz, prezentujących m.in. skany dokumentów i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, wystawa opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Prezentowane fotografie są w większości autorstwa Błogosławionego Józefa Ulmy. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Zawartość wystawy z upływem lat podlegała ciągłej aktualizacji i rozbudowie. Jest wciąż prezentowana publicznie, ostatnio między innymi na dziedzińcu Belwederu podczas Nocy Muzeów 13 maja 2023 (nakładem IPN) oraz podczas premiery misterium „Przerwane Dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej, w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów (nakładem Województwa Podkarpackiego).

 

 

 

 

do góry