Nawigacja

Aktualności

Lekcja archiwalna w Oddziałowym Archiwum IPN dla uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie – 26 stycznia 2024

Lekcja archiwalna z uwzględnieniem marek samochodów i motocykli, którymi posługiwał się Michał Bar - uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Ciekawa lekcja archiwalna w Oddziałowym Archiwum IPN dla uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.

26 stycznia 2024 r. w siedzibie Oddziału IPN w Rzeszowie gościli uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.
Zajęcia w Czytelni Akt Jawnych prowadzili archiwiści - pracownicy Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie. Podczas dzisiejszego spotkania nasi goście dowiedzieli się czym jest archiwum, komu służy, kto może korzystać ze zgromadzonego w IPN zasobu archiwalnego i w jaki sposób.

Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z oryginalnymi dokumentami m.in. aktami Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, repertoriami, księgami i aktami paszportowymi, a także z podstawowymi narzędziami pracy archiwisty, bazami danych dostępnymi w Czytelni Akt Jawnych i metodami zabezpieczania dokumentów.

W ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” zaprezentowaliśmy zgromadzonym zdjęcia ze zbioru Michała Bara, kierowcy i mechanika samochodowego, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza w kompaniach warsztatowych 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia przedstawiały m.in. Michała Bara jako uczestnika i zwycięzcę wyścigów motocyklowych organizowanych w Przemyślu w 1953 r.

Podczas prezentacji fotograficznej uczniowie rozpoznawali modele i marki samochodów i motocykli, którymi posługiwał się Michał Bar podczas swojej kariery wojskowej i później w życiu prywatnym.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili magazyny archiwalne, gdzie zapoznali się ze sposobem przechowywania dokumentów.

Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli wraz z uczniami na lekcje i spotkania archiwalne prowadzone w czytelni OA IPN w Rzeszowie przez pracowników tut. Archiwum (kontakt: archiwum.rzeszow@ipn.gov.pl tel. 17 86 06 057, 17 86 06 006)

do góry