Nawigacja

Aktualności

XVI Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – 15-27 stycznia 2024

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Plan obchodów w poszczególnych miastach i miejscowościach regionu znajdą Państwo w załączniku. Apelujemy o zapalenie w tych dniach symbolicznego znicza na mogiłach i miejscach związanych z Holocaustem.

  • XVI Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu - plakat.
  • XVI Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

XVI Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – 15-27 stycznia 2024.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz szesnasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i organizuję je corocznie.

Obchody są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach regonu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Kołaczycach, Mielcu, Dukli i w Sanoku. Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka.
Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią.

Obchody odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Organizatorami jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski, a współorganizatorem Podkarpacki Kurator Oświaty.
 

 

do góry