Nawigacja

Aktualności

11 listopada 2023 – Narodowe Święto Niepodległości

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości działania IPN Oddział w Rzeszowie

Obchody Święta Niepodległości w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości z udziałem IPN Oddział w Rzeszowie.

  • 9 listopada 2023 r. Błażowa Dolna

Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie już po raz siedemnasty odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej w powiecie rzeszowskim.
W jury komisji konkursowej zasiada Katarzyna Hudzicka–Chochorowska edukator z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie., który ufundował także nagrody dla uczestników festiwalu. 

  • 10 listopada 2023 r. Przemyśl

Zenon Fajger z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie wygłosi prelekcje „Drogi do Niepodległości” dla uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu

  • 10 listopada 2023 r. Brzeziny

Dr Wojciech Hanus, historyk z IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza o godz. 16:00 na spacer tematyczny Cichych Bohaterów po miejscowości Brzeziny w ramach projektu „Warto być Polakiem” Po spacerze o godz. 17:00 odbędzie się ognisko patriotyczne – integracyjne z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznych w „Przystanku Kobos”

  • 11 listopada 2023 r. w Rzeszowie

obchody rozpoczną się o godz. 10:00 Mszą świętą  w Kościele Farnym, po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz na Plac Wolności przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

W programie uroczystości:
złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów
Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej
wystąpienie Wojewody Podkarpackiego
wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego
wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa
Apel Pamięci i Salwa Honorowa
składanie wieńców i wiązanek kwiatów
Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

  • 11 listopada 2023 r. Zalesie

dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie weźmie udział odsłonięciu obelisku upamiętniającego ofiary niemieckiej okupacji we wsi Zalesie. Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Obelisk upamiętnia ofiary egzekucji dokonanej przez Niemców 25 września 1943 r. 

BOLESAW JADAM
TADEUSZ KĘDZIORA
WŁADYSŁAW KĘDZIORA
JÓZEFA ROGUSZ z domu  KĘDZIORA
WŁADYSŁAW MAZUR
JÓZEF MAZUR
oraz zamordowaną 30 listopada 1939 r.  MARIĘ WLAZŁO, a także nieznanych z nazwiska mieszkańców wsi narodowości żydowskiej zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej

W programie uroczystości:
10:00 Msza Święta przy obelisku w Zalesiu ( ( w razie trudnych warunków atmosferycznych Msza  św. zostanie odprawiona w Kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Żurawiczkach)
11:00 część oficjalna
– poświęcenie obelisku
– wciągniecie flagi na maszt

11:11 Mazurek Dąbrowskiego
– złożenie ziemi przez członków Rodzin zamordowanych mieszkańców
– złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem
– wystąpienia okolicznościowe

  • 11 listopada 2023 r. Besko

​​​​​​Grzegorz Leszczyński z IPN w Rzeszowie weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości, podczas których zostanie odsłonięty odnowiony grobowiec gen. Gustawa Truskolaskiego, sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.

Gen. bryg. Gustaw TRUSKOLASKI urodzony 2 listopada 1870 r. w Jasionowie w powiecie brzozowskim. Podpułkownik piechoty Cesarskiej i Królewskiej Armii, 2 listopada 1918 r. został przyjęty do Wojska Polskiego. Od 1 sierpnia 1919 r. był dowódcą batalionu zapasowego 2 Pułku Strzelców Podhalańskich natomiast od 16 kwietnia 1920 r. do 28 lutego 1922 r. Dowódca 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z siedzibą w Sanoku. Od  15 listopada 1923 r. do sierpnia 1924 r. pełnił obowiązki dowódcy dywizji w zastępstwie generała dywizji Wacława Fary przebywającego na kurskie.1 grudnia 1924 r. prezydent RP Stanisław Wojciechowski na wniosek Ministra  Spraw Wojskowych gen. dyw. Władysława Sikorskiego mianował Gustawa Truskolawskiego na stopień gen. brygady. Kolejno w latach 1924 mianowany został dowódcą 2 Dywizji Górskiej przemianowany 1925 r.  na 22 Dywizję Piechoty Górskiej. Następnie w  1927 r. był Dowódcą Okręgu Korpusu Grodno. Gen. bryg. Gustaw Truskolaski zmarł 4 maja 1934 r. i został pochowany na cmentarzu w Besku.

W programie uroczystości:
9:00 Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża
Uroczystości pod pomnikiem poległych mieszkańców Gminy Besko w I i II wojnie światowej
Apel Pamięci i Salwa honorowa
Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
Modlitwa za poległych
Odsłonięcie zrewitalizowanego grobowca gen. Gustawa Truskolaskiego
Odśpiewanie Pieśni Wojska Polskiego
18:00 Koncert Pieśni Patriotycznych w Sali Widowiskowej GOK w Besku

  • 13 listopada 2023 r. Piątkowa

Zenon Fajger z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie wygłosi prelekcje „Ojcowie Niepodległości” dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej

  • 8-30  listopada 2023 r.  Wierzbna 

Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Radochońskiego z Oddziałem Przedszkolnym w Wierzbnej. 
Na wystawie zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego tytułowych „Ojców Niepodległości” wraz z biogramami postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. 

Wśród bohaterów wystawy jest także artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu Niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku Wolności. 

 

do góry