Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych – Rzeszów, 19 października 2023

19 października to Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W 2018 r. Sejm oddał im hołd, ustanawiając poświęcone im święto państwowe. „W hołdzie Duchownym Niezłomnym – bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski” – głosi treść ustawy.

W Rzeszowie obchodzono 19 października Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Przed pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki, przy kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie dr Piotr Szopa i Maria Rejman z Oddziałowego Biura Upamiętniania IPN w Rzeszowie zapalili znicze oddając dziś hołd kapelanowi „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Podczas Mszy świętych za Ojczyznę odprawianych w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przypominał podstawowe prawdy o człowieku i świecie, która była dla jego słuchaczy umocnieniem i otuchą. Z tych powodów kazania stały się przedmiotem oszczerczych ataków władz PRL.

19 października 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali. Po śmierci stał się symbolem kapłana męczennika, zabitego za wiarę i walkę o wolność.

Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski – czytamy w uzasadnieniu projektu. W uchwale sejmowej wymienieni są wszyscy duchowni żyjący w różnych epokach, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Dowiedz się więcej:

Fragment procesu zabójców ks. Jerzego Popiełuszki [z Archiwum IPN]

 

do góry