Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Błogosławiona” – Rzeszów, 11 października 2023

Projekcja filmu „Błogosławiona” oraz spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyser filmu oraz Natalią Tułasiewicz-Wala krewną Błogosławionej.

11 października 2023 r. o godz. 17:00 w kinie Zorza w Rzeszowie odbyła się projekcja filmu „Błogosławiona”, a po niej spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyser filmu oraz Natalią Tułasiewicz-Wala krewną Błogosławionej Natalii Tułasiewicz. 
W wydarzeniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości, biskupi: ks. bp. Jan Wątroba, ks. bp. senior Kazimierz Górny i ks. bp. Edward Białogłowski, duchowieństwo, Małgorzata Rauch, podkarpacki Kurator Oświaty, Mirosław Kwaśniak, przewodniczący Komisji Edukacji, nauczyciele, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, członkowie Klubu im. płk Łukasza Cieplińskiego oraz mieszkańcy Rzeszowa. 

Film „Błogosławiona” przedstawia historię Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108. Męczenników Polskich w czasie II Wojny Światowej. Przenosi widza w czasie i pozwala odkryć tajemnice jej drogi – od skromnego dzieciństwa po spektakularne czyny, które przyniosły inspirację i pocieszenie tysiącom ludzi. To opowieść o niezwykłej postaci, urodzonej w Rzeszowie, która stała się ikoną nadziei, bohaterstwa i odwagi.

Jak wspominała Natalia Tułasiewicz- Wala, bohaterka pięknie wyraziła w swoich zapiskach to, kim mamy być dla drugiego człowieka i to, że każdy ma znaleźć swoją drogę w życiu. Ona sama w filmie znalazła swoją zmarłą mamę, która całe życie kultywowała pamięć o błogosławionej, ale również swoją najmłodszą siostrę, która w filmie wcieliła się w postać Natali Tułasiweicz, dla której sama przygotowała kostiumy. 

Na zakończenie organizatorzy: Bogusława Buda, przewodnicząca  NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz dr Marcin Bukała, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie podziękowali pani reżyser za podjęcie tematu tak pożądanego w obecnych czasach, za przedstawienie historii życia kobiety, której naśladowanie wydaje się niebotycznym zadaniem. Pozytywnie odebrano także muzykę, współtworzącą nastrój, podziwiano też zdjęcia, krajobrazy.

Natalia Tułasiewicz (1906-1945) polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Chłonna wiedzy, świata, ludzi, kochająca przyrodę i podróże, zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką, przejęta ideą apostolstwa ludzi świeckich w zachwycie nad dziełem stworzenia i w radości życia, niestrudzenie, samodzielnie i odważnie szukała swej własnej drogi ku świętości. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustaje w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a 31 marca 1945 r. dokonało się życie Natalii – zabrano ją do gazu. Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu. Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz jest patronką nauczycieli w Polsce.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.

 

do góry