Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o bohaterach września 1939 roku

W rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przypomina o bohaterach września 1939 roku.

W ramach akcji Zapal znicz dla Westerplatczyka pracownicy IPN odwiedzili groby spoczywających na Podkarpaciu żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte.

W Niebylcu, w powiecie strzyżowskim dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa zapalił znicze pamięci na grobie zmarłego w 1978 r. sierżanta Jana Ziomka. Urodził się we Lwowie, już w 1918 r. brał udział w obronie Lwowa a później trafił na Westerplatte, jako kierowca woził majora Sucharskiego. Brał udział w obronie Westerplatte. Później trafił ponownie do Domaradza, tam wstąpił do AK. Jan Ziomek przez wiele lat mieszkał w pobliskiej Konieczkowej. Staraniem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa jego grób został odremontowany.

W ramach akcji 1 września 2023 r. Maria Rejman i Joanna Kudyba z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zapaliły znicze na grobach Westerplatczyków z Podkarpacia. Na cmentarzu w Zarszynie - na grobie pochodzącego z Kielecczyzny kpr. Stefana Zimnego, który służył m.in. w 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. W Jarosławiu towarzyszył im pan Ryszard Kondracki, tutaj pochowani są dwaj westerplatczycy: kpr./ppor. Władysław Goryl, rodowity jarosławianin, a także plut. Józef Bieniasz, pochodzący z Soniny k. Łańcuta.

 

 

Znicze zapłonęły także na cmentarzu w Stalowej Woli - Rozwadowie, gdzie spoczywają spoczywają szczątki kpr./ppor. Bronisława Kochana z Charzewic, który ukończył Szkołę Podoficerską dla Małoletnich w Nisku. On służbę wojskową odbył w 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu.

do góry