Nawigacja

Aktualności

Obchody Dnia Solidarności i Wolności oraz 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” – Rzeszów, 31 sierpnia 2023

Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.

Regionalne obchody 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się przed siedzibą Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, gdzie stoi obelisk z tablicą „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności w dowód dumy i pamięci”. Tablica umieszczona została w 2021 r. na cokole obelisku poświęconego pamięci Adama Matuszaka, który został odsłonięty 31 sierpnia 1998 r. z okazji 18 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Obelisk obecnie stoi przy ulicy Adama Matuszczaka 14, a umieszczone na nim tablice upamiętniają pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Rzeszów oraz Znanych i Nieznanych Ludzi Solidarności w dowód dumy i pamięci w 41 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W tym szczególnym dla działaczy związkowych miejscu złożono kwiaty i zapalono znicze. Z ramienia NSZZ „Solidarność” kwiaty złożyli Roman Jakim przewodniczący Zarządu Regionu. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentowali Maria Rejman i dr Piotr Szopa z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Główna część obchodów odbyła się o godz. 12:00 w kościele farnym w Rzeszowie, gdzie pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby została odprawiona Msza św. w intencji żyjących i nieżyjących już działaczy NSZZ „Solidarności” oraz Ojczyzny. Po jej zakończeniu jak co roku odśpiewano hymn państwowy, były przemówienia, zapalono znicze i złożono kwiaty pod Krzyżem  Misyjnym. Na zakończenie odśpiewano także hymn Solidarności. W obchodach rocznicowych uczestniczyło wielu działaczy z terenu województwa podkarpackiego, przedstawiciele władz państwowych i samorzadowych oraz Instytutu Pamieci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Porozumienia Sierpniowe – 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” –  pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 tys. osób. Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.

do góry