Nawigacja

Aktualności

Rajd Pamięci martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA

Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary!

W czwartek 6 lipca 2023 r. w powiecie lubaczowskim odbył się Rajd Pamięci organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Miasto i Gmina Cieszanów. Jego trasa przebiegała miejscami martyrologii Polaków – ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA.

Rajd Pamięci  rozpoczęty w Podlesiu, na cmentarzu ewangelickim, gdzie spoczywają ofiary napadu UPA z 8 na 9 sierpnia 1944 r. to jedna z form pamięci o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej.

Kolejnym punktem rajdu była Basznia Dolna i cmentarz parafialny, gdzie uczestnicy zapalili znicze na miejscu spoczynku ofiar OUN-UPA, zamordowanych w latach 1944–1946.

Dotarliśmy na miejsca nieistniejących miejscowości Tymce, Hrymaczki, gdzie znajduje się symboliczny grób Szczepana Soronia, wybudowany przez jego brata Andrzeja.

Bardzo wzruszającym miejscem było przebywanie na miejscu nieistniejąej wsi Rudka, gdzie o mordzie mieszkańców przypomina pomnik ku czci ofiar napadu UPA z 19 kwietnia 1944 r. Zginęło wówczas 65 osób. Spoczywają na cmentarzu parafialnym w Nowym Bruśnie.

Uwieńczeniem zakończenia rajdu było złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Mieszkańcom Miasta i Gminy Cieszanów poległym i pomordowanym w latach 1939-1947 przez burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów, Zdzisława Zadwornego, dr. hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie I dr. Marcina Bukałę, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

W rajdzie Pamięci wzięli udział harcerze z 16 DHW „Sokół”, 37 DSH „Leśne Sowy” z Oleszyc i Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. 

TRASA RAJDU:

Podlesie (cmentarz ewangelicki; miejsce spoczynku ofiar napadu UPA, do którego doszło w nocy z 8 na 9 sierpnia 1944 r.) – Basznia Dolna (cmentarz parafialny; miejsce spoczynku ofiar OUN-UPA, zamordowanych w latach 1944–1946) – Tymce – Hrymaczki (miejscowość nieistniejąca, symboliczny grób Szczepana Soronia) – „Kogut” – Rudka (miejscowość nieistniejąca; pomnik ku czci ofiar napadu UPA z 19 kwietnia 1944 r.) – Brusno Nowe (cmentarz parafialny; miejsce spoczynku ofiar OUN-UPA, zamordowanych w latach 1944–1946).

 

 

 

do góry