Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie muralu upamiętniającego major Marię Mirecką - Loryś – Nisko, 11 czerwca 2023

W przededniu pierwszej rocznicy śmierci Marii Mireckiej - Loryś w Nisku uroczyście odsłonięto mural upamiętniający niezłomną działaczkę podziemia narodowego z okresu II wojny światowej, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, działaczką polonijną, „Przemytniczkę Bożą” i laureatkę nagrody honorowej IPN „Świadek Historii”.

Mural pomnik Marii Mireckiej - Loryś odsłonięty.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Sanktuarium pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin, po je zakończeniu odsłonięto mural na południowej elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Tysiąclecia 8A. Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, w którym wystąpił m. in. dr hab. Krzysztof Kaczmarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

Wielkopowierzchniowe malowidło zostało wykonane we współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli, a także z Urzędem Gminy i Miasta Nisko oraz Starostwem Powiatowym w Nisku. Działanie wspierał także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Za projekt muralu odpowiadała Magdalena Kaczanowska, a jego realizację przeprowadziła warszawska grupa muralowa Good Looking Studio. Artystyczna kompozycja wypełniła południową elewację budynku mieszkalnego przy ul. Tysiąclecia 8A w Nisku. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Idea projektu nawiązuje do zaszczytnego przydomku „Przemytniczki Bożej”, który Maria Mirecka-Loryś otrzymała za wieloletnią i ryzykowną pomoc Polakom mieszkającym wówczas w ZSRR.

Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, a zmarła 29 maja 2022 r. w Warszawie. Wychowała się w Racławicach koło Niska i ukończyła niżańskie gimnazjum. Związana z obozem narodowym weteranka II wojny światowej, wyemigrowała do Chicago, gdzie prowadziła intensywną działalność w organizacjach polonijnych. Była wielokrotnie honorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Zmarła w 2022 r. jako ostatni dowódca ogólnopolskiej organizacji wojskowej z okresu II wojny światowej (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe Kobiet). Spoczęła w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

Organizatorzy: Maszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Niżański, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Zarząd Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli.

 

 

do góry