Nawigacja

Aktualności

O Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej na Lubaczowskim Rynku – Lubaczów, 12 maja 2023

12 maja 2023 r., o godz. 16.00 na lubaczowskim Rynku odbył się wernisaż wystawy plenerowej pt. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a jej lubaczowska prezentacja odbywa się we współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Ekspozycja przedstawia wybrane aspekty indywidualnej i zorganizowanej pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków, zarówno na terenie okupowanej Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. Celem wystawy jest także ukazanie szerszego kontekstu realiów II wojny światowej oraz represji ze strony niemieckiego okupanta, które groziły za pomoc Żydom. Autorzy nie pomijają również zgoła innych postaw części polskiego społeczeństwa – donosicielstwa oraz utrudniania niesienia pomocy.

W trakcie wernisażu odbył się  wykład dra Wojciecha Hanusa, historyka z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej we wschodniej części byłego województwa lwowskiego na wybranych przykładach” oraz recital akordeonowo-gitarowy Marka Majchera i Andrzeja Antonika. 

Prezentację wystawy oraz wydarzenia towarzyszące przygotowano w związku z ustanowieniem przez Sejmik Województwa Podkarpackiego roku 2023 Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Można ją oglądać do 30 czerwca 2023 r. 

do góry