Nawigacja

Aktualności

IPN zaprasza na film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona – Rzeszów, 30 maja 2023

„Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.

Dramatyczna historia opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota, Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu – Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej, czyli pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Projekcja odbędzie się we wtorek 30 maja 2023 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00.

Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek od wtorku 23 maja w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza”.
Film dozwolony od lat 15.

Czas trwania seansu: 145 minut.

do góry