Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci kpt. dypl. art. Henryka Wilka – Lubenia, 28 kwietnia 2023

28 kwietnia 2028 r. w Lubeni odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci kpt. dypl. art. Henryka Wilka – zamordowanego w 1940 r. przez Sowietów w Charkowie.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 Msza święta w Kościele pw. św. Urszuli w Lubeni, którą odprawił ks. Bogdan Hahn, śpiew prowadził ks. Łukasz Mariuszyc. Po zakończonej Eucharystii rodzina śp. kpt. Henryka Wilka, zaproszeni goście, społeczność lokalna udała się w uroczystym przemarszu na plac przed szkołą im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki. Tam została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonali wnuczka kapitana Ewa Barańska - Łada wraz ze swoją wnuczką, Katarzyna Nastaszyc, dyrektor szkoły, wójt gminy Lubenia Adam Skoczylas oraz dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Były okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów pod tablicą. W murach szkoły odbyła się akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki oraz wręczenie nagród za udział w konkursie Katyń 1940. Pamiętamy. 

Kpt. dypl. art. HENRYK WILK urodzony 24 czerwca 1897 r. w Lubeni, pow. rzeszowski, syn Józefa i Agaty z domu Czopik. W Wojsku Polskim od 1918 r. , przydzielony do 1 Pułku Piechoty Legionów. Uczestnik wojny 1918–1921. Ukończył gimnazjum w Wilnie (1924) i OS dla Podoficerów w Bydgoszczy (1926). Mianowany do stopnia ppor. w 1926 r. Służył w 22 pap. Ukończył Wyższą Szkołę Wojskową Sił Zbrojnych II RP w Warszawie (1935), przydzielony do Szefostwa Int. DOK VI jako referent. Odznaczony medalami 1918–1921 i 10-lecia. Po wkroczeniu wojsk sowieckich dostał do obozu jenieckiego w Sarobielsku. Zamordowany w roku 1940 w Charkowie przez NKWD, pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach. Pośmiertnie mianowany w 2007 r. na stopień majora.

W uroczystości uczestniczył Stanisław Kruszek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski, dr Rafał Czupryk, Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Rodziny, dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe i lokalna społeczność. 

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (sfinansował upamiętnienie w postaci pamiątkowej tablicy), Wójt Gminy Lubenia, Szkoła Podstawowa im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni.

do góry