Nawigacja

Aktualności

Moje Powstanie Styczniowe – Żurawica, 21 marca 2023

Samorząd Gminy Żurawica wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żurawicy znalazły się w gronie beneficjentów Programu Dotacyjnego Biura Programu „Niepodległa”. Zadanie odbywa się w ramach projektu pn. „Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Gminie Żurawica”, w ramach którego, we współpracy z rzeszowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano szereg aktywności.

Integralną częścią projektu jest konkurs pt. „Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?”. Konkurs dedykowany jest uczniom szkół podstawowych z terenu Gminy Żurawica. Jego główną ideą jest zainspirowanie dzieci (uczniów klas VI-VIII) do artystycznego wyartykułowania swojego wyobrażenia o styczniowej insurekcji. Do konkursu mogą być zgłoszone prace plastyczne płaskie (rysunek, malarstwo) i literackie (wyłącznie krótkie formy) – w tym poezja i komiks. Organizatorzy konkursu nie narzucają sztywnych ram w zakresie techniki, co pozwoli na uwolnienie myśli i kreatywności młodych ludzi. Inaugurację konkursu poprzedził cykl  tematycznych zajęć o Powstaniu Styczniowym poprowadzonych przez dr . Jacka Magdonia - historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie dla uczniów  z klas VI-VIII Szkół Podstawowych na terenie Gminy Żurawica.

Uroczystym zwieńczeniem konkursu będzie prezentacja dwunastu wybranych prac podczas wystawy „Powstanie Styczniowe. Pamięć bohaterom”. Ekspozycja przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Przemyślu, które udostępni ze swoich skany zbiorów, m.in.: pocztówki, ryciny czy pisma z tego okresu – prezentowana będzie w miejscowościach Gminy Żurawica, a także w przestrzeni wirtualnej. Powstanie również pamiątkowy katalog skupiający prezentowane tam prace.

Zaplanowane działania nie tylko przyczynią się do popularyzacji wiedzy – zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – na temat organizacji, przebiegu oraz skutków powstania styczniowego, ale będą miały też niebagatelny wpływ na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej wśród lokalnej społeczności.

do góry