Nawigacja

Aktualności

IPN Rzeszów zaprasza na film „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego – Rzeszów, 24 marca 2023

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych „Kadr z historii”, zaprasza na film „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. Projekcja odbędzie się we piątek 24 marca 2023 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 17.00.

Film Instytutu Pamięci Narodowej to niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Matka Matylda Getter mówiła: Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.

Zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter współpracowała również z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców. Wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.

Twórcy obrazu:

  • reżyseria – Maciej Fijałkowski
  • scenariusz – Wojciech Kałużyński
  • zdjęcia – Michał Rytel-Przełomiec
  • montaż – Adam Bortnowski
  • muzyka – Michał Jurkiewicz
  • konsultacja historyczna – Adam Hlebowicz, dr Mateusz Szpytma
  • koordynator projektu – Konrad Starczewski

Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN.

Odbiór bezpłatnych wejściówek od piątku 17 marca od godziny 9.00 w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza”.

Film dozwolony od lat 15.
Czas trwania seansu: 53 minuty.
Dostępność bezpłatnych wejściówek do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054.

do góry