Nawigacja

Aktualności

III edycja Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Rozpoczęła się III edycja Festiwalu Kultury Narodowej. W ofercie wydarzenia znajdują się starannie wyselekcjonowane produkcje Telewizji Polskiej o polskiej kulturze i historii.

22 lutego 2023 r. w studiu Festiwalu Kultury Narodowej odbyła się dyskusja na temat cyklu produkcji „Księża Wolności”, w reżyserii Tadeusza Płużańskiego. Program ten jest nominowany do nagrody Złotych i Platynowych Ryngrafów w kategorii Publicystyka Kulturalno- Historyczna. 
W dyskusji wzięli udział Elżbieta Szumiec-Zielińska, pisarka, Tadeusz Płużański, publicysta i historyk, dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Program poprowadził Marcin Wikło, dziennikarz. 

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnianie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Oferta festiwalu została podzielona na osiem kategorii: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Publicystyka kulturalno-historyczna, Rekonstrukcja, Polak Mały, Koncert i widowisko, Teatr oraz kategoria specjalna Romantyzm. 

Festiwal jest organizowany w formule online, ale wybrane seriale i filmy dokumentalne będzie można również obejrzeć na dużym ekranie. Oferta festiwalowa jest udostępniona bezpłatnie. Codziennie od 10.00 do 20.00, co 2 godziny, zapraszamy do studia festiwalowego na rozmowy ze znanymi i cenionymi postaciami świata kultury. Każdy dzień poświęcony będzie innej kategorii. Widzowie mogą również głosować na stronie fkn.tvp.pl na swoje ulubione produkcje.

W ramach wydarzenia odbędzie się także Pitching – II etap konkursu na projekt filmu dokumentalnego, podczas którego finaliści zaprezentują swoje projekty. Nagrodą będzie zrealizowanie zwycięskiego projektu przez Telewizję Polską.

Festiwal zakończy się 1 marca 2023 r. uroczystą Galą, podczas której zostaną wręczone najlepszym twórcom statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów. Również tego dnia poznamy laureata konkursu na najlepszy projekt filmu dokumentalnego oraz dowiemy się, na którą produkcję najliczniej głosowali widzowie. 

do góry