Nawigacja

Aktualności

Obchody Dni Pamięci o Obchodach Holokaustu – Tyczyn, 29 stycznia 2023

W ramach obchodów Dni Pamięci o Obchodach Holokaustu na Podkarpaciu, 29 stycznia 2023 r. , w Tyczynie lokalna społeczność przypomniała tą ważną, wspólną historię obu sąsiadujących ze sobą narodów.

Obchody rozpoczęło wspólne zapalenie zniczy przy bramie tyczyńskiego kirkutu, Nekropolia powstała w XVIII wieku. Jak twierdzą chasydzi, jest to miejsce spoczynku m.in. Eliezera i Miruszy Lipmanów - rodziców słynnego cadyka Elimelecha z Leżajska oraz Szlomo Arie syna Zewa Wolfa Weichselbauma, cadyka z Tyczyna.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej Spichlerz, gdzie dr Wojciech Hanus z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wygłosił wykład „Akcja Reinchardt we wschodniej części byłego województwa lwowskiego”, a Zofia Domino, regionalistka z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej przybliżyła historię żydowskiej społeczności Tyczyna na przykładzie rodziny Miny Perlberger, rodziny żyjącej do czasów holokaustu w tym miasteczku.

Obchody uświetnił koncert muzyki żydowskiej oraz prezentacja wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności Żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945”, przygotowanej przez IPN Oddział w Rzeszowie.

Fot. K. Gajda-Bator i Dominika Surmacz

do góry