Nawigacja

Aktualności

Miś Wojtek – przyjaciel i bohater. Pogadanka i warsztaty dla najmłodszych w ramach Ferii z IPN

Z pewnością przedszkolaki z Publicznego Przedszkola n 37 w Rzeszowie po spotkaniu z Maciejem Rędziniakiem z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie doskonale znają kaprala Wojtka, niedźwiadka i żołnierza 2. Korpusu Polskiego, walczącego pod dowodzonym gen. Władysława Andersa.

Przedszkolaki zasłuchały się w fascynujący życiorys małego niedźwiadka, adoptowanego przez polskich żołnierzy, ale też zetknęły się historią Polaków wysiedlanych z terenów okupowanych przez ZSRR, a następnie ich długą wędrówką z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt, Włochy do Szkocji. Ten szlak opisuje wędrówkę kaprala Wojtka, którą przebył razem z żołnierzami. Pan Maciej w sposób przystępny opowiedział dzieciom o losach niedźwiedzia, który z brunatnego maleństwa, karmionego smoczkiem, wyrósł na mężnego atletycznego żołnierza, formalnie włączonego do armii w stopniu szeregowego 22 sierpnia 1942 r. Dzieci z zachwytem słuchały o tym, że Wojtek uwielbiał słodycze, przepadał za miodem, marmoladą i słodkimi syropami, a za specjalne zasługi nagradzano zwierzaka… piwem. Bardzo lubił zabawę w zapasy.

Prelegent podkreślał, jak cenna i podnosząca na duchu była obecność niedźwiedzia dla współtowarzyszy broni, którym pomagał, nosząc skrzynki z amunicją. Niedźwiedzi bohater, jako uczestnik działań w walkach o Monte Cassino, na trwale wpisał się w pamięć i serca żołnierzy i stał się symbolem 22. kompanii zaopatrywania artylerii w 2. Korpusie Polskim. Po zakończeniu działań wojennych kapral Wojtek zamieszkał w edynburskim ogrodzie zoologicznym, gdzie tęsknił za przyjaciółmi. Podsumowaniem prelekcji była projekcja filmu animowanego, którego narratorem był główny bohater spotkania z przedszkolakami.

Spotkanie z Misiem Wojtkiem odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Rzeszowie Filia nr 7 na os. Baranówka, zlokalizowanej w budynku Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach Ferii z IPN Rzeszów Maciej Rędziniak i Zenon Fajger zaprosili najmłodsze czytelniczki na przygodę z historią Misia Wojtka żołnierza gen. Andersa. Po ciekawej prelekcji i emisji filmu animowanego był czas na prace plastyczne i nagrody. Podczas spotkania wizytę złożył nam dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów red. Jerzy Pasierb, który także dobrze się bawił realizując materiał z Ferii z IPN.

Zachęcamy do czytania książek o Misiu Wojtki, skorzystania z gry edukacyjnej „Miś Wojtek”, wydanej przez IPN oraz do udziału w III edycji Międzynarodowego Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”, skierowanego do dzieci i młodzieży między 9-16 rokiem.

do góry