Nawigacja

Aktualności

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego 1863-2023 – Stary Cmentarz w Rzeszowie, 20 stycznia 2023

Prezentujemy wykaz istniejących grobów Powstańców Styczniowych na terenie województwa podkarpackiego. Wykaz sporządzony przez dr. Piotra Szopę, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie.

Wykaz ponad 330 grobów powstańców styczniowych pochowanych na Podkarpaciu zaprezentował rzeszowski IPN.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie, przy mogile powstańców dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie i dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM przedstawili listę ponad 330 ustalonych z nazwiska powstańców spoczywających w istniejących do dziś grobach. 

Dyrektor Iwaneczko dokonał oznaczenia tabliczkami „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” groby znajdujące się na rzeszowskim cmentarzu. Zapalono na nich także biało-czerwone znicze. Władze rzeszowskiego IPN zwróciły się z apelem do samorządów, do organizacji zajmujących się pamięcią i dbaniem o groby bohaterów jak i do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie istniejących jeszcze grobów i mogił powstańców styczniowych. 

Podczas konferencji zaproszono również na uroczystości związane z poświęceniem Krzyża Powstańczego na grobie rtm. Jana Newlin Mazarakiego w Krasnem, które odbędą się 31 stycznia 2023 r. 

 

W poniższym wykazie rezentujemy ponad 330 ustalonych z nazwiska powstańców spoczywających w istniejących do dziś grobach. W tym 3 mogiły zbiorowe gdzie spoczywają zidentyfikowani powstańcy. Ponadto 6 mogił zbiorowych gdzie spoczywają bezimienni. Łącznie 300 istniejących grobów i mogił w ponad 100 miejscowościach, we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego. Spośród nich 34 groby mają status grobu weterana walk  o wolność i niepodległość, niektóre z nich mają status grobu wojennego.

Mamy świadomość, że to nie wszyscy uczestnicy Powstania Styczniowego, którzy mają istniejące do dziś groby. Stąd nasz apel, zarówno do samorządów jak i organizacji zajmujących się pamięcią i dbaniem o groby bohaterów jak i do wszystkich państwa o zgłaszanie istniejących jeszcze grobów i mogił powstańców styczniowych. Dzięki możliwościom jakie dała ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski możliwe stało się podjęcie prac remontowo-konserwacyjnych m.in. na grobach powstańców. Jednocześnie chcemy Państwu przekazać naszą wiedzę, co może przyczynić się do utrzymania pamięci o tych bohaterskich żołnierzach walczących o niepodległość Polski. 

do góry