Nawigacja

Aktualności

Promocja książek „Internowani w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa” – Rzeszów, 1 lutego 2023

1 lutego 2023 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się interesujące spotkania historyczne ale i wspomnieniowe. Okazją było wydanie przez Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego publikacji „Internowani w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa”. Złożyły się na nią dwa tomy: „Dzienniki i relacje” oraz „Wspomnienia”. Wśród autorów wspomnień znaleźli się działacze „Solidarności” z terenu obecnego województwa podkarpackiego. Spotkanie promocyjne poprowadził dr Marcin Bukała, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

W pierwszych dniach stanu wojennego 126 internowanych z Krakowa i okolic zostało skierowanych do zakładu karnego w Nowym Wiśniczu, ale ze względu na fatalne warunki bytowe, np. brak bieżącej wody i kanalizacji, po dwóch tygodniach przewieziono ich do otwartego rok wcześniej aresztu śledczego w Załężu. W ciągu dziesięciu miesięcy bramę tego więzienia przekroczyło co najmniej 817 internowanych związkowców i liderów opozycji demokratycznej z różnych stron Polski.  Pochodzili głównie z Małopolski i Rzeszowszczyzny, ale również z Lublina, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Gdańska i z licznych mniejszych miejscowości.

W opublikowanym wcześniej I tomie Internowanych w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa znalazły miejsce dzienniki i relacje dziesięciu autorów, spisywane na bieżąco w stanie wojennym. W drugiej publikacji zamieszczono wspomnienia 31 kolejnych osób. Oba tomy są dokumentem epoki, świadectwem oporu, cierpień, niekończących się protestów w imię zachowania własnej godności i obrony zdobyczy Sierpnia ’81, ale również – radości i nadziei. 

Książkę wydało Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Wśród autorów wspomnień są działacze Solidarności z terenu obecnego województwa podkarpackiego. 

do góry