Nawigacja

Aktualności

Płyta z kolędami „Na inny czas”

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który mimo grudniowego zimna rozpala i łagodzi serca. Dla wielu wspólnie śpiewane kolędy to symbol rodzinnego zjednoczenia.

Nie każdemu dane było jednak, by 24 grudnia spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole. Kolędy przez lata śpiewane były ze łzami w oczach, a puste miejsca przy stole zajmowała tęsknota.

Instytut Pamięci Narodowej zapowiada premierę płyty z kolędami „Na inny czas”, która ma przywracać pamięć o trudnych momentach w historii Polski, kiedy to nasz naród musiał walczyć o przetrwanie – zarówno fizyczne, jak i kulturowe. Okolicznościowe wydanie ma pokazać, że mało znane teksty kolęd – często do tradycyjnych melodii – powstawały też w miejscach niekojarzących się z radością świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach czy obozach jenieckich.

Autorzy zaprezentowanych na płycie kolęd – m.in. Halina Golczowa, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Borowski – nakreślili niezwykły obraz rodaków, którzy przetrwali najgorsze życiowe próby. Instytut Pamięci Narodowej poprzez tę płytę pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju.

Płyta służyć będzie celom statutowym Instytutu Pamięci Narodowej – nie będzie dystrybuowana komercyjnie. Do szerszego grona odbiorców trafi poprzez serwisy internetowe – YouTube, Facebook, Instagram i Spotify.

Muzyka do kolęd patriotycznych, często nieznanych autorów, została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Na płycie usłyszymy czworo solistów: Jakuba Badacha, Katarzynę Cerekwicką, Gabrielę Mościcką i Łukasza Reksa. Towarzyszyć im będzie chórek, sekcja rytmiczna oraz kameralna orkiestra smyczkowa.

Premiera 15 grudnia 2022 roku.

Zapowiedź płyty

 

Kolędy „Na Inny Czas” [ALBUM]

 

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Kultura. Dzieje.pl, Histmag.org, przystanekhistoria.pl

 

do góry