Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego mieszkańców poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej – Góra Ropczycka, 7 grudnia 2022

7 grudnia 2022 r. w Górze Ropczyckiej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odrestaurowanego pomnika upamiętniającego mieszkańców Góry Ropczyckiej, poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. 

Uroczystość rozpoczęła się Msza świętą koncelebrowana w Kościele Parafialnym w Górze Ropczyckiej z udziałem ks. proboszcza Dariusza Trojnara, ks. Wojciecha Wiśniowskiego, proboszcza Zagorzyc Dolnych, ks. dziekana Krzysztofa Gaca i ks. kanonika Eugeniusza Miłośa. Po jej zakończeniu złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem na placu kościelnym. Następnie uczestnicy przeszli pod budynek Szkoły Podstawowej, gdzie odsłonięto i poświęcono odrestaurowany pomnik.  Okolicznościowe wystąpienia gości oraz  część artystyczna odbyła się na sali gimnastycznej. Poczet flagowy i wartę honorową wystawił 33 Batalion Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej z Dębicy.

W tym doniosłym dla społeczności lokalnej wydarzeniu wzięli udział senator RP Zdzisław Pupa, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wraz z Grzegorzem Leszczyńskim, burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć, przewodniczący Rady Miasta Marek Pająk, wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, Edward Magdoń - sołtys Góry Ropczyckiej licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystość poprowadził Mariusz Kazior, dyrektor szkoły. 

To co jest dla nas fundamentalne, najważniejsze, staramy się utrwalić w kamieniu i w czymś co jest naturą nieożywioną, zdawało by się martwą, ale czymś co ma swoją głębię, ma swoją duszę. Kiedy wyryjemy na kamieniu litery, treści, ważne wydarzenia bądź ludzi, wtedy nabierają one większej głębi. Ale niczym są kamienie bądź upamiętnienia, o których ludzie zapominają, dlatego ważne jest, aby w każdej społeczności lokalnej pojawiali się tacy Mojżeże, którzy pokazują w swoim środowisku kierunek własnej tożsamości. Niczym by były słowa gdyby nie czyny, Wy Państwo jesteście ludźmi czynu, społeczność Góry Ropczyckiej staje w roli takich Mojżeszów, którzy nie tylko dbają o pamięć mówiąc o niej, ale jesteście Państwo ludźmi czynu. Ja się cieszę, że Instytut Pamięci Narodowej, który reprezentuje mógł przyłożyć dłoń do waszych dłoni i odnowić ten ważny pomnik, wokół którego staracie się kształtować własną, lokalną tożsamość, nie zapominając o własnych korzeniach – powiedział dr hab. Dariusz Iwaneczko.

 

 

Pomnik ma być świadectwem, że walczyli, ginęli abyśmy mogli żyć wolni. Musimy o nich pamiętać – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Górze Ropczyckiej Mariusz Kazior.
 

Podczas renowacji pomnika emblemat Krzyża wojskowego Virtuti Militari wykonała artysta-metaloplastyk- Stanisław Wozowicz z Góry Ropczyckiej. Tablica na pomniku została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Przed uroczystością dr Jacek Magdoń z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie poprowadził zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły poświęcone Ojcom Niepodległości oraz płk. Leopoldowi Lisie-Kuli, którego tradycje są kultywowane przez Strzelców. Zajęciom towarzyszyła prezentacja wystawy Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

do góry