Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego do kina Zorza – Rzeszów, 13 grudnia 2022

„Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. 

Film, to oparta na reporterskiej książce Cezarego Łazarewicza historia morderstwa z czasów PRL i ukrywania prawdy przez komunistyczne służby. Ukazuje kulisy śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji warszawskiego licealisty Grzegorza Przemyka w maju 1983 r. Reżyser filmu Jan P. Matuszyński mówił, że dramat człowieka stał się dramatem ludzi. Mi się wydawało, że to pobicie było najtragiczniejszym wydarzeniem, a się okazuje, że to był dopiero początek, a to, co się później wydarzyło, ma dużo większe różne tragiczne reperkusje, dla bardzo wielu osób. To jak uderzenie kamyka w przednią szybę samochodu podczas jazdy - pajączek się rozchodzi. To ta sprawa, w taki sposób się rozchodzi, w coraz większych kręgach, coraz więcej osób jest w to wciągniętych. Wszyscy stali się ofiarami, bo nikt z tego nie wyszedł zwycięsko - zaznaczył reżyser filmu.

Projekcja odbędzie się we wtorek 13 grudnia 2022 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00.


Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka Instytutu Pamięci Narodowej.  Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054.
Odbiór wejściówek od poniedziałku 5 grudnia w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza”.

Film dozwolony od lat 15.
Czas trwania seansu: 160 minut.

do góry