XVI edycję konkursu przeprowadzono w 30 szkołach. Na etapie szkolnym w konkursie wzięło udział 47 uczniów z klas I-III, 95 z klas IV-VI i 26 z klas VII-VIII. Do etapu wojewódzkiego komisje szkolne zakwalifikowały 20 prac z klas I-III, 37 z klas IV-VI i 16 z klas VII-VIII.
Oceny prac dokonała komisja w składzie:
- Jakub Izdebski (OBEN IPN w Rzeszowie) – przewodniczący
- Zenon Fajger (OBEN IPN w Rzeszowie) – sekretarz
- Łukasz Baran (WDK w Rzeszowie) – członek
- Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (OBEN IPN w Rzeszowie) – członek
- Maciej Rędziniak (OBEN IPN w Rzeszowie) – członek
- Grażyna Tereszkiewicz (KO w Rzeszowie) – członek
Każda praca została oceniona przez 2 członków komisji, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie. Po zsumowaniu ocen ustalono wyniki i wyłoniono następujących laureatów:
Kategoria: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
1. miejsce
- Kamila Szlachta, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, tytuł pracy: Niemcy w czasie II wojny światowej rewidują polskie gospodarstwa, a mieszkańcy mojej wioski ukrywają zwierzęta i żywność przed rabunkiem
2. miejsce
- Krzysztof Pelc, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Handzlówce Szkoła Podstawowa im. ks. Władysława Krakowskiego, tytuł pracy: Obraz przedstawiający centrum wsi Handzlówki, który utkwił w pamięci 10-letniego wówczas Stasia, wracającego z kościoła w 1941 r.
3. miejsce
- Aron Federowicz, Publiczna Szkoła Podstawowa w Hucie Krzeszowskiej, tytuł pracy: Romowie w powojennej Polsce
Wyróżnienie
- Karol Raduj, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, tytuł pracy: W budynku szkoły podstawowej Niemcy przesłuchują i torturują mieszkańców mojej wsi w 1943 r.
Kategoria: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
1. miejsce (ex aequo)
- Nataniel Pałasiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu, tytuł pracy: W drodze ku wolności
- Nina Pudło, Szkoła Podstawowa Nr 31 im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie, tytuł pracy: Wolność w księgach zapisana
2. miejsce
- Maria Data, Zespół Szkół w Orzechówce Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły i Królowej Jadwigi, tytuł pracy: Przeżycia mojej prababci
3. miejsce
- Ewa Wyrwa, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, tytuł pracy: Bitwa o Narol
Wyróżnienia za szczególne walory artystyczne
- Lena Barszczak, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, tytuł pracy: Czas, kiedy były silne więzi rodzinne i przyjacielskie
- Agata Gruca, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, tytuł pracy: W Treblince – fabryce śmierci
- Amelia Homotnik, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku, tytuł pracy: Rodzinne oczekiwanie na wybór papieża
- Fabian Kurek, Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Maćkówce, tytuł pracy: W wiejskiej zagrodzie lat 60-tych
Wyróżnienia za szczególne walory historyczne
- Jan Dudek, Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, tytuł pracy: Pożegnanie
- Aleksandra Fularska, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Racławówce, tytuł pracy: Historia mojego prapradziadka
- Lena Leśniowska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu, tytuł pracy: Mój pradziadek słuchacz-radiowiec
- Maja Mukoid, Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, tytuł pracy: Historia więźnia politycznego niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej
- Amelia Wójcik, Zespół Szkół w Giedlarowej, tytuł pracy: Pacyfikacja Giedlarowej 1943 r.
Kategoria: uczniowie kl. VII-VIII szkoły podstawowej
1. miejsce
- Matylda Pawłowska, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, tytuł pracy: PRL-owskie wyzwania babci Haliny
2. miejsce
- Antonina Bielańska-Białek, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, tytuł pracy: Szczęście w nieszczęściu – opowieść mojego dziadzia o historii ucieczki jego cioci z obozu w Ravensbrück
3. miejsce (ex aequo)
- Marcelina Jodko, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, tytuł pracy: Pradziadek Józef
- Maja Kasieczko, Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, tytuł pracy: Sybir – historia naszych dziadków
Wyróżnienia
- Karol Sosnowski, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6 Szkoła Podstawowa Nr 27 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Rzeszowie, tytuł pracy: Rodzina Janowskich
- Maria Zdeb, Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, tytuł pracy: Siostra